Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v srpnu vyskočila na 9,7 procenta z červencových 9,4 procenta. Dostala se tak na nejvyšší úroveň za 26 let. Oznámilo to dnes americké ministerstvo práce. Zaměstnavatelé v USA minulý měsíc zrušili 216 000 pracovních míst.

Obamova ekonomická poradkyně Christina Romerová v reakci uvedla, že nezaměstnanost 9,7 procenta je "tragédií" a růst počtu pracovních míst nepřijde ani pár měsíců po tom, co ekonomika začne růst.

Analytici předpokládali, že míra nezaměstnanosti stoupne pouze na 9,5 procenta. Během srpna ubylo 216 tisíc pracovních míst, přičemž analytici agentury Reuters počítali s úbytkem počtu pracovních míst o 225.000, agentura Bloomberg dokonce čekala úbytek ještě vyšší o 230 tisíc míst.

Ministerstvo také revidovalo údaje za červenec, kdy ubylo 247 tisíc míst místo původně oznámených 276 tisíc. Celkem již americká ekonomika od začátku hospodářské recese v prosinci 2007 přišla o 6,9 milionu pracovních míst.

Vysoká nezaměstnanost má negativní dopad na spotřebitelskou důvěru a snižuje domácí poptávku. To naznačuje, že oživení největší světové ekonomiky bude pouze pomalé. Spotřebitelské výdaje se na ekonomické aktivitě USA podílí více než dvěma třetinami.

"Je to další neuspokojivá zpráva, která naznačuje, že trh práce zaostává na cestě z recese za průmyslem," uvedl ekonom Zach Pandl z makléřské společnosti Nomura Securities.

Hrubý domácí produkt Spojených států se ve druhém čtvrtletí snížil v přepočtu na celý rok o procento po propadu o 6,4 procenta v předchozích třech měsících. Americké hospodářství tak poprvé od začátku záznamů v roce 1947 klesalo čtyři čtvrtletí za sebou. Mnozí analytici však věří, že největší ekonomika světa se ve třetím čtvrtletí vrátí k růstu.

Personální agentura ADP Employer Services však tento týden varovala, že zaměstnanost pravděpodobně bude navzdory známkám stabilizace ekonomiky ještě několik měsíců klesat, i když zpomalujícím tempem.

 Tabulka: Vývoj míry nezaměstnanosti v předních rozvinutých ekonomikách (Zdroj: ČTK)

 
v % srpen 2009 červenec 2009 červen 2009 květen 2009 srpen 2008 červenec 2008
USA 9,7 9,4 9,5 9,4 6,1 5,7
EU
9,0 8,9 8,8 6,9 6,9
Japonsko
5,7 5,4 5,2 4,2 4,0

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru