Šance na silné oživení americké ekonomiky jsou "velmi, velmi slabé". Uvedl to nositel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz. Důvodem jsou podle něj stále nízké výdaje spotřebitelů, které jsou považovány za hlavní pohon ekonomického růstu.

"Výhled masivního oživení je velmi, velmi slabý," uvedl Stiglitz na setkání s novináři. "Nevidíme oživení trvalé spotřeby v USA."

Některé statistické údaje z USA v poslední době byly překvapivě příznivé, zvláště na trhu s bydlením a službami. Stiglitz ale upozornil, že růst americké ekonomiky v dlouhém období bude zřejmě slabý a nevyloučil ani opětovný návrat k poklesu ekonomiky, tedy vývoj ve tvaru písmene W. "Není možné odhadnout, zda je ekonomika malátná, nebo bude vývoj ve tvaru W. Výrazná šance je ale na W," dodal. Opětovný pokles by však již nemusel být tak zlý, jako první. Případný růst ale na druhé straně zůstane velmi nízký.

Zpráva o vývoji nezaměstnanosti

Americké ministerstvo práce ve čtvrtek uvedlo, že počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti za uplynulý týden klesl, překonal však odhady analytiků. v pátek má být zveřejněna zpráva o vývoji nezaměstnanosti za srpen a analytici očekávají ztrátu pracovních míst o 225.000, tedy o něco méně než v červenci, kdy zaniklo 247.000 pracovních míst, napsala agentura Reuters.
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru