Ruzyňské letiště se dohodlo s okolními obcemi na jednorázové výjimce pro noční létání. Během zářijové údržby hlavní startovací dráhy se na deset dní přesune provoz na vedlejší ranvej, kam nalétávají letadla přes hustě osídlené oblasti Prahy a Kladenska.

Obce souhlasí s celkem 12 vzlety a přistáními v době od půlnoci do 05:00. Zástupci letiště a samosprávy o tom ve čtvrtek informovali na tiskové konferenci.

Zástupci dotčených obcí a letiště uzavřeli před třemi lety dohodu, podle které se nebude v uvedeném čase na vedlejší dráze vůbec létat. Důvodem bylo zachování nočního klidu. Nyní odsouhlasené výjimky jsou prý reakcí na těžkou ekonomickou situaci. "Rušení dalších letů by znamenalo další fatální ekonomickou ztrátu v dnešní krizi," uvedl primátor Prahy Pavel Bém.

Letiště původně žádalo svolení pro 30 nočních pohybů, obce nakonec odsouhlasily 12 startů a přistání. Podle generálního ředitele Letiště Praha Miroslava Dvořáka to budou především charterové spoje.

"Dohodli jsme se na kompromisu. My jsme nedali bianco šek, neřekli jsme, že je možné všechno. Je to pouze a jedině výjimka pro tento rok a pro tuto mimořádnou údržbu," uvedl starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa.

Dvě pravidelné údržby hlavní dráhy

Letiště provádí každoročně dvě pravidelné údržby hlavní dráhy, vždy na jaře a na podzim. Letos podzimní údržbu přesunulo z října na dny mezi 7. zářím a 17. zářím. Důvodem jsou podle Dvořáka lepší povětrnostní podmínky, v říjnu by prý údržbu mohla zkomplikovat mlha.
Dvořák dráhu z roku 1963 označil za babičku, jejíž údržba je stále náročnější. Zářijové opravy vyjdou letiště celkem na 35 milionů korun, z toho hlavní dráha spolkne 29 milionů.

Přesuny provozu během údržby by měly skončit po dokončení nové ranveje, která má vést ve stejném směru jako nynější hlavní dráha. Termín jejího zprovoznění se odhaduje na léta 2013 až 2014.
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru