Maloobchodní tržby v eurozóně se po krátké stagnaci opět propadly. V červenci obchodníci utržili o 0,2 procenta méně než v červnu, kdy tržby pro změnu stagnovaly. V celé Evropské unii ale maloobchodní tržby rostou - v červenci stouply meziměsíčně o 0,2 procenta, zatímco v červnu rostly o 0,3 procenta. Informace zveřejnil Eurostat.

V meziročním srovnání se nicméně maloobchodní tržby nadále propadají, přičemž na vině je pokračující hospodářská recese. V červenci ve srovnání se stejným obdobím loňského roku obchodníci v eurozóně utržili o 1,8 procenta méně a v celé evropské sedmadvacítce o 0,9 procenta méně.

Ekonomové navíc očekávají, že maloobchodní tržby by se mohly propadat i nadále, přičemž by je mohla negativně ovlivnit rostoucí nezaměstnanost. Na druhou stranu se ale snižují spotřebitelské ceny, což by mohlo zabránit výraznějšímu poklesu.

Maloobchodní tržby se po nadějném růstu v květnu opět propadly - čtěte ZDE

Maloobchodní tržby v EU zažívají v dubnu po dvou měsících zlom, rostou - čtěte ZDE

Tržby z potravin, nápojů a tabáku v červenci meziměsíčně klesly o 0,5 procenta v eurozóně a o 0,1 procenta v celé EU. Ve zbylém sektoru naopak v eurozóně meziměsíčně stagnovaly, ale v EU vzrostly o 0,3 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru