Katarské kolo obchodních jednání v rámci Světové obchodní organizace (WTO) je již téměř dokončeno a mezi světovými vůdci převládá vůle sjednat příští rok konečnou dohodu. Před dvoudenním ministerským jednáním v Dillí tak sdělil australský ministr obchodu Simon Crean.

Creanovo vyjádření před schůzkou ministrů zhruba 35 významných obchodních zemí je důležité, protože vyjednavači zřídkakdy vykládají karty na stůl, dokud nejsou přesvědčeni o úspěchu. Na jednání v Indii bude zřejmě nejdůležitější postoj americké administrativy. Obchodní mocnosti potřebují vědět, zda jsou USA připraveny sjednat dohodu, případně co přesně Washington požaduje.

"Co se týče tohoto kola, jsme velmi blízko k jeho závěru," řekl Crean na okraji jednání v Dillí. "Nacházíme se teď v závěrečné fázi katarských jednání," dodal. Podle něj dopomůže další liberalizace obchodu k tomu, aby se světová ekonomika vymanila z nynější recese a ubránila se ničivému protekcionismu.

USA vs. Indie

Jednání tohoto kola začala již v roce 2001 v katarské metropoli Dauhá a měla být původně hotova do roku 2004. Jejich uzavření neustále mařily nepřekonatelné spory o zemědělský obchod mezi vyspělým světem a rozvojovými zeměmi, zejména USA na jedné straně a Indií na druhé.

Fakt, že Indie nyní zorganizovala důležitá obchodní jednání, svědčí podle pozorovatelů o tom, že jihoasijská mocnost chce rázně vstoupit na globální scénu, dál omezit svůj tradiční protekcionismus a přistoupit na dohodu. Nového indického ministra obchodu Ánanda Šarmu nyní ostatní země za zorganizování schůzky všeobecně chválí.

Problémy mohou být nyní s USA. Prezident Barack Obama sice dal všeobecně najevo, že je ochoten obchodní dohody dosáhnout, zatím však pro to moc neudělal. Mnozí vyjednavači poukazují na to, že Obama má daleko naléhavější priority, takže Bílý dům zatím nebyl schopen promyslet svou vyjednávací pozici a strategii.