Ústavní krize? Možná pro politiky, ale investoři současnou situaci na české politické scéně zatím ignorují. Středeční aukce státních dluhopisů s desetiletou splatností totiž dopadla dokonce lépe než ta předchozí. Ministerstvo financí prodalo dluhopisy za 5,8 miliardy korun oproti původnímu závěru prodat dluhopisy za pět miliard.

Investoři chtěli koupit dokonce dluhopisy za téměř třináct miliard korun. Podařilo se snížit i úrok. Ten byl průměrně 5,1 procenta oproti 5,71 procentům při červencovém prodeji desetiletých dluhopisů. "Investoři zatím politickou krizi v podstatě ignorují.

To, že klesají třeba akcie nebo koruna, je způsobeno jistým vyčerpáním dobrých zpráv z USA a je to celosvětový trend. O české dluhopisy byl tak dnes solidní zájem i ze zahraničí,“ říká ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš. To, že se podařilo získat lepší úroky než v předchozích aukcích je podle něj důsledkem nižší nervozity na světových trzích v posledních měsících.

"Neříkám však, že ústavní krize nemůže v problém pro investory přerůst. Začnou jí vnímat však až v případě, že by měla nějak výrazně ovlivnit veřejné finance," dodává Bureš.

Ústavní krize

Tzv. ústavní krize vypukla v úterý poté, co Ústavní soud (ÚS) odložil vykonatelnost rozhodnutí prezidenta o vyhlášení předčasných voleb. Rozhodl tak na základě stížnosti poslance Miloše Melčáka proti zákonu o zkrácení volebního období Poslanecké sněmovny a rozhodnutí prezidenta o vyhlášení předčasných voleb.

Fakticky tak ÚS ohrozil konání říjnových předčasných voleby do Poslanecké sněmovny. Tento krok vyvolal velmi kritickou odezvu všech lídrů politických stran i prezidenta republiky Václava Klause.

Ve středu se politické spičky na Pražském hradě při schůzce s prezidentem Václavem Klausem shodly, že volby se musejí konat buď v původním termínu 9. a 10. října, nebo co nejdříve. Pro takový postup chtějí politici co nejrychleji schválit novelu ústavy, uvedl krátce po poledni na Pražském hradě prezident Václav Klaus.

"Nesmiřujeme se s myšlenkou, že zmizí předčasné volby, a nebudeme čekat, co se vyvine bez naší aktivity, našeho zásahu," prohlásil Klaus.

Prezident, lídři parlamentních stran, premiér Jan Fischer a šéfové obou komor českého parlamentu se proto dohodli na vytvoření expertní pracovní skupiny, která v řádu dní připraví novelu ústavy. Všichni členové expertní skupiny už byli jmenováni, uvedl Klaus.