Regulace a omezení kritizovaných manažerských prémií, jež mnohdy získali i lidé, kteří přivedli firmu do problémů, se možná opět přiblížily. Jednají o nich ve středu ministři financí EU v Bruselu a chtějí toto téma vznést i na summitu 20 největších ekonomik světa (G20), který se uskuteční v USA na konci září. Již na začátku jednání přitom bylo zřejmé, že omezení bonusů má v unii poměrně širokou podporu.

"Bankéři si užívají jako v roce 1999 a ne 2009. Na tomto setkání (ministrů financí) a na dalším setkání bychom tohle měli zastavit. Politika odměn musí skončit a musí skončit na summitu G20 v Pittsburghu," řekl novinářům ještě před začátkem jednání švédský ministr financí Anders Borg, jehož země Evropské unii v současnosti předsedá.

Podle šéfů státních pokladen sice některé členské státy s regulací prémií již začaly. Mnozí si ale myslí, že by bylo lepší stanovit závazná regulační pravidla v celé eurozóně, a pokud to bude možné, tak i v celé evropské sedmadvacítce. "Je lepší to udělat ve všech zemích eurozóny, a jestli to bude možné, tak i ve všech zemích Evropské unie ve spolupráci s našimi kolegy z Velké Británie. Bylo by možná užitečné pro celou věc získat i Spojené státy a další země světa," uvedl belgický ministr financí Didier Reynders.

Jeho země přitom právě patří mezi ty, jejichž banky se dostaly v uplynulých měsících do vážných problémů a stát jim nakonec musel pomoci obrovskými částkami z kapes daňových poplatníků. Později se však ukázalo, že někteří manažeři, kteří přispěli k problémům finančních ústavů, si vypláceli prémie ze státních peněz. Podobná praxe se však děla v celé řadě zemí světa.

Celá řada velkých zemí již začala konat

"Viděli jsme, že celá řada velkých zemí již začala konat. Ale ne každá země pokračuje (s omezováním bonusů) tak rychle, jak by mohla. Velké země ale chtějí, abychom spolupracovali a vytvořili pravidla pro regulaci finančních prémií," doplnil nizozemský ministr financí Wouter Bos.

Výsledek středeční schůzky ministrů financí bude sloužit jako základ pro jednání ministrů financí G20, které se uskuteční o víkendu v Londýně. Londýnská schůzka pak připraví půdu pro velký summit G20 v USA.
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru