Pravidla světového obchodu s energiemi a energetickými službami potřebují upravit ještě před letošní kodaňskou konferencí o změnách klimatu. Uvedla to dnes Světová rada pro energii (WEC).

Rada zastupuje vlády a energetiky z více než 90 zemí světa. Omezení světového obchodu a celní tarify jsou podle ní ve snahách snížit produkci skleníkových plynů čím dál větším problémem.

Radě se také nelíbí, že se některé země chystají zavést cla na dovoz zboží s vyšší ekologickou zátěží ze států, které nemají přísné nebo srovnatelné zákony. WEC znepokojuje, že chybí celkový právní rámec a že by vznikající systém mohl neférově omezovat obchod.

"V systému je trhlina," uvedl například Timothy Richards, šéf pro mezinárodní energetickou politiku v koncernu General Electric. "Potřebujeme mezinárodní dohody o světovém obchodu s energií a investicích a důsledná pravidla," dodal.


WEC také vyzvala, aby byly uzavřeny mezinárodní dohody o energetických službách, například v těžbě ropy a plynu, napsala agentura Reuters.

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru