Pádu nízkonákladových aerolinií SkyEurope okamžitě využívá konkurence. Některé společnosti své plány na rozšíření služeb oznámily jen pár hodin po ukončení činnosti slovenského dopravce. Společnost SkyEurope létala do 30 destinací v 19 zemích. Některé z nich jsou pro konkurenci natolik přitažlivé, že již v úterý oznámily, že sem během velmi krátké doby rozšíří svůj letový plán.

Jedním z rychlíků jsou maďarské nízkonákladové aerolinie Wizz Air, které zvýší v září a říjnu frekvenci na pěti linkách z Prahy. V červnu příštího roku chce Wizz Air přidat ke svým dvěma pražským letadlům třetí stroj, oznámila firma v úterý v tiskové zprávě.

"Zvýšením frekvencí v podstatě okamžitě zaplňujeme vzniklou mezeru," uvedl šéf aerolinek József Váradi. Třetí letadlo na pražské základně společnosti má podle něj umožnit zavedení dalších celoročních linek. Stroje maďarské společnosti budou létat z Prahy častěji do Londýna, Říma, Milána, Bruselu - Charleroi a Eindhovenu. U třech posledně jmenovaných se frekvence zvýší nejvíce, z nynějších čtyř letů za týden na sedm letů týdně od října.

Wizz Air hodlá podle agentury Bloomberg obsadit i výpadek spojení SkyEurope z Bratislavy, kde SkyEurope byl jedním z největších dopravců a jeho cestující tvořili zhruba třetinu všech pasažérů. 

Letos v létě maďarská společnost otevřela v Praze svou jedenáctou základnu a zařadila se tak po bok Českým aeroliniím, Travel Servisu a SkyEurope. Wizz Air je po pádu SkyEurope největší nízkonákladová společnost ve střední a východní Evropě, za posledních 12 měsíců přepravila přes sedm milionů cestujících. Firma má základny v Polsku, Maďarsku, Bulharsku, Rumunsku, na Ukrajině a v České republice.

Na kolapsu chtějí vydělat všichni

Pádu SkyEurope využívají i další konkurenční firmy. Například nízkonákladový dopravce Smart Wings již oznámil navýšení frekvencí na letech do Paříže a Říma.

Další firmy přispěchaly se slevami pro klienty SkyEurope, za poplatek od 30 eur do 50 eur nabízejí letenky do stejných destinací jako zkrachovalá firma. Jsou to například o ČSA nebo easyJet nebo zmíněný Wizz.

České aerolinie v úterý uvedly, že jen během dopoledne přepravily na dvě stovky klientů SkyEurope, jejichž letenky propadly. Celkově se pak u ČSA informovalo již několik tisíc cestujících.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru