Stát hospodařil ke konci srpna se schodkem 89,6 miliardy korun, schválený rozpočet pro celý letošní rok přitom počítá s deficitem 38,3 miliardy korun. Hospodaření státu v období od ledna do srpna je tak nejhorší od roku 1993, informovalo toto úterý ministerstvo financí.

Loni ke konci srpna státní rozpočet vykázal přebytek 5,3 miliardy korun. Pro letošek byl rozpočet schválen na základě dnes již nerealistického odhadu vývoje ekonomiky. Kvůli hospodářské krizi tak ministerstvo očekává letos deficit rozpočtu kolem 165 miliard korun. Hospodaření státu zhoršuje především výpadek daňových příjmů.

Příjmy klesají, náklady rostou

Celkové příjmy rozpočtu ke konci srpna meziročně klesly o 47,5 miliardy korun na 643,9 miliardy korun. "Na meziročním poklesu se podílely především příjmy z daní a poplatků a příjmy z pojistného na sociálním zabezpečení," uvedlo MF. Příjmy z daní a poplatků klesly o více než desetinu na necelých 305 miliard korun. Naplánovaný rozpočet přitom počítá s růstem o více než devět procent.

Příjmy z daně z příjmu právnických osob se snížily meziročně o téměř 35 procent na 48,6 miliardy Kč, stát ale očekává růst o 2,5 procenta. Výpadek těchto příjmů podle MF ovlivnilo zrušení povinnosti platit zálohy na daň z příjmů pro firmy zaměstnávající maximálně pět zaměstnanců. Inkaso rovněž ovlivnilo další protikrizové opatření, které umožňuje firmám požádat o stanovení záloh na dani jinak, než vyplývá z jejich poslední známé daňové povinnosti.

Schodek státního rozpočtu v červnu klesl, ale celoročně se kvůli povodním zvýšil - čtěte ZDE

Janota: Schodek bude 230 miliard. Strany nechtějí šetřit - čtěte ZDE

Výběr daně z příjmu fyzických osob rovněž poklesl, a to o 11 procent na 54,1 miliardy korun. Plány MF počítaly s růstem o téměř 13 procent.

Na dani z přidané hodnoty (DPH) stát vybral ke konci srpna 114 miliard korun, meziročně o jedno procento méně. Plány přitom počítají s růstem o 9,2 procenta. Podle MF se na poklesu podílí především nižší spotřeba domácností.

Inkaso spotřebních daní kleslo o 1,6 procenta na 77,7 miliardy korun, přičemž plány státu kalkulovaly s růstem o téměř 15 procent.

Proti plánům také klesly příjmy z pojistného na sociální zabezpečení, a to o 17 miliard na 239,3 miliardy korun.

Téměř třetinu pohltí důchody

Celkové výdaje státu naopak meziročně stouply o 47,4 miliardy na 733,5 miliardy korun. Na sociální dávky stát vynaložil koncem srpna 283,3 miliardy korun, meziročně o 19,4 miliardy více. Z toho na důchodech stát vyplatil 223 miliard korun, což je o téměř 19 miliard více než před rokem. Na důchodovém pojištění přitom ale stát ke konci srpna získal pouze necelých 213 miliard korun. Na úrocích ze svého dluhu stát od ledna do konce srpna zaplatil 32,6 miliardy korun.

Pro letošek naplánovaný schodek rozpočtu ve výši 38,3 miliardy korun počítal s růstem ekonomiky o 4,8 procenta. Nejnovější prognóza MF ovšem odhaduje letos propad ekonomiky, a to o 4,3 procenta.