V EU za poslední rok přibylo již více než pět milionů nezaměstnaných. V eurozóně nezaměstnanost v červenci vzrostla na 9,5 procenta z červnových 9,4 procenta a v celé Evropské unii (EU) pak na devět procent z předchozích 8,9 procenta. V eurozóně je tak počet lidí bez práce nejvyšší od května 1999 a v případě EU pak od května 2005. Novináře o tom pondělí informoval Eurostat.

V evropské sedmadvacítce je v současnosti bez práce zhruba 21,8 milionu mužů a žen, přičemž před rokem to bylo o zhruba 5,1 milionu méně. Míra nezaměstnanosti loni v červenci, tedy ještě v době před plným propuknutím hospodářské recese, v eurozóně dosahovala "jen" 7,5 procenta a v celé unii sedm procent. Jen za poslední měsíc přitom v EU přibylo 225.000 nezaměstnaných.

Ekonomové se shodují, že počet lidí bez práce již nestoupá tak rychle jako v uplynulých měsících. "Červencové statistiky ukazují, že nezaměstnanost v eurozóně stoupá pomalejším tempem, ale bude ještě nějaký čas trvat, než se trh práce opravdu vzpamatuje," řekla agentuře Reuters Jennifer McKeownová z Capital Economics.

Podle Howarda Archera z IHS Global Insight současný vývoj ukazuje, že na růst nezaměstnanosti mají pozitivní vliv některá vládní opatření. Bez nich by byl zřejmě rychlejší. "Růst míry nezaměstnanosti je v současnosti omezen vládními opatřeními v několika zemích (především v Německu), zatímco důvěra firem v ekonomiku se citelně zlepšila z březnových nejnižších hodnot. Podniky jsou tak přeci jenom o něco méně odhodlané k rušení dalších pracovních míst," dodal.
 

Ve Španělsku je 18,5 procenta nezaměstnaných

Nejnižší nezaměstnanost statistici zaznamenali v Nizozemsku, kde dosahuje 3,4 procenta. Nejvíce lidí bez práce je naopak ve Španělsku, kde míra nezaměstnanosti činí 18,5 procenta, přičemž v následujících měsících by měla podle ekonomů atakovat hranici 20 procent.

Česko má podle Eurostatu s hodnotou 6,4 procenta sedmou nejnižší nezaměstnanost v celé Evropské unii. Jde však o jiný údaj, než ten, který pravidelně uveřejňuje české ministerstvo práce a sociálních věcí. Eurostat totiž používá jinou metodiku.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru