Občanští demokraté pojali začátek předvolební kampaně jako televizní show. Nyní se až do říjnových předčasných voleb na desítkách míst po celém Česku vystřídají propagační týmy strany.

Trojici kočujících "Městeček řešení", jejichž koncept si ODS vyzkoušela už při jarních volbách do Evropského parlamentu, doplní billboardy, výjezdy kandidátů a osobní kampaň předsedy ODS Mirka Topolánka. První Městečka řešení se objeví dnes v Praze a v Brně.

Langer odmítl výtky, že prezentace programu mohla začít dříve. Zdůvodnil to snahou ODS "psát program s občany". "Pokud jsme chtěli naplnit svůj slib, potom jsme museli mít dostatečnou lhůtu, aby lidé mohli posílat své připomínky a my byli schopni je zapracovat," řekl Langer.

Šéf volební kampaně připustil, že na letní nákladnou a dlouhodobou kampaň neměla ODS příliš mnoho peněz. Strana plánuje utratit přibližně 230 milionů korun.

Online rozhovor

  Obnovit
Čtenářský dotaz
Dobrý den, vaše včerejší zahájení volební kampaně jsem viděl a přišlo mi, že jste vsadili příliš na efekt. Chyběly mi tam konkrétní návrhy a detaily vašeho programu. Všechno bylo příliš obecné. Kdy přestanete plýtvat frázemi a rozhodnete se vlastně voličům říct, co pro ně konkrétně chcete udělat?
Langer
Děkuji za zájem o naši kampaň. Včerejší zahájení bylo zaměřeno na představení konceptu, s nímž budeme seznamovat veřejnost s naším programem - Městečko řešení. A současně také na prezentaci základního grafického zpracování a struktury programu. Se samotným programem se můžete seznámit buď na www.ods.cz anebo v Městečcích řešení, která budou na cca 100 místech po celé České republice. Harmonogram najdete rovněž na www.ods.cz.
Čtenářský dotaz
dobrý den, očekáváte od ods vypjatou něgativní kampaň jako před posledními volbami?
Langer
Neočekávám a ani nic takového neplánujeme. Stejně tak, jako nic takového z naší strany nebylo přítomno v kampani v roce 2006.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, co bude pro Vás nejdůležitějším poselstvím v kampani pro voliče?
Langer
ŘEŠENÍ. Zodpovědné, promyšlené, uvážlivé. Jak se co nejlépe vypořádat s hospodářskou krizí. Nebudeme slibovat nesplnitelné a už vůbec ne takové věci, které by znamenaly dramatické zadlužení země a cestu k jejímu bankrotu. To jsou recepty ČSSD, ne ODS.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, budete častěji v Praze při řízení kampaně nebo v Olomouci ve volebním obvodě? Dá se to vůbec stíhat? Děkuji za odpověď.
Langer
V době moderních komunikačních technologií se to dá zvládat. Zejména pak, je-li kolem vás dobrý tým lidí. Budu ale určitě více ve svém rodném kraji. Třeba se tam potkáme. :-)
Čtenářský dotaz
Dobrý den, pane místopředsedo, jak hodnotíte rostoucí preference TOP 09? Budete nějak speciálně zaměřovat kampaň směrem k voličům TOP 09?
Langer
Beru je jako realitu a výsledek dobrého marketingu. Je úplně něco jiného aspirovat na 5 - 8 procent a jinak vedete kampaň, chcete-li volby vyhrát. Kandidáti TOP nejsou nepřátelé, nýbrž naši možní povolební partneři. Ale aby k tomu došlo, musí volby vyhrát ODS. Hlas Miroslavu Kalouskovi nezastaví Jiřího Paroubka. Naopak. Může mu pomoci volby vyhrát. Každý hlas někomu jinému než je ODS otevírá cestu do vlády Jiřímu Paroubkovi.
Čtenářský dotaz
vážený pane langere, dá se očekávat, že letošní kampaň bude zase ostrá, negativní až pomlouvačná. dá se tomu nějak účinně bránit? jak se vyrovnáváte s útoky čssd na svoji osobu? děkuji za odpověď a přeji co nejpřívějtivější kampaň
Langer
Mám stejnou obavu jako vy. Naše kampaň ale nebude hrubá, urážlivá ani pomlouvačná. To jsou bohužel metody, kterými "obohatila" českou politiku sociální demokracie. A více než kdykoli předtím, bude naší hlavní zbraní humor a vtip. Jsem rád, že můžeme spolupracovat s Vladimírem Jiránkem (jeho vtípky najdete na www.ods.cz). A od zítřka bude k vidění něco, co vás snad rovněž pobaví, v kinech. www.paroubeknamars.cz :-) PS A já? Věřte, že to bolí. A často hodně bolí. Hlavně proto, že se lží a pomluvami se prakticky nedá bojovat. Ale memůžu si stěžovat, svoji práci jsem si vybral dobrovolně. Přeji vám vše dobré!
Čtenářský dotaz
Proč by měl člověk i s nižším platem než je průměrný / tedy zhruba 70% lidí / volit právě ODS? Když většina zákonů co navrhujete, jde proti nim. Děkuji za odpověď Petelík
Langer
Program ODS dává větší šanci buď najít anebo si udržet práci. (sociální dávky ještě nikdy žádné pracovní místo nevytvořily, nepočítám-li ta úřednická) A jste-li ženatý a máte rodinu, byla to právě vláda za účasti ODS, která svoji politikou posílila příjmy rodin více, než kdy předtím. A ještě mi dovolte jednu poznámku. Mně i mým kolegům jde skutečně o budoucnost naší země a nepřejeme si ji nezodpovědně zadlužit tak, že zbankrotuje. A to je zásadní rozdíl mezi námi a ČSSD. Rozhodnutí je na vás.
Čtenářský dotaz
Pane Langře nebylo toho již dost. To co jste předváděli poslední tři roky Vy osobně a pan Topolánek. Nebylo by nejlepší přestat už lhát a podvádět a nechat řízení tohoto státu slušným lidem ?
Langer
Jsem připraven skládat účty z toho, co jsem jako ministr vnitra v tomto resortu udělal. Nikdy jsem si nedělal patent na rozum a určitě ne vše, se podařilo na sto procent. Důležité ale vždy je, udělat si srovnání. Ale vaše kritická slova jsou velmi obecná, takže bohužel nemohu.
Čtenářský dotaz
Dostal Íčko za to nějaké fíčko ?
Langer
Nedostal. Co mám, jsou dvě bezpečnostní prověrky na nejpřísnější stupeň - Přísně tajné.
Čtenářský dotaz
Pane ministře, nechápu, proč se ODS zbavila pana Moravy. V regionu byl známý jako pracovitý a slušný člověk. Místo něho kandiduje ŠNajdr, který ani není z Mělníka.
Langer
Myslím, že Jan Morava se stal součastí nešťastné shody okolností. Znám ho a jsem přesvědčen, že bude-li dále pracovat a snažit se, nejsou jeho dny v politice navždy sečteny.
Čtenářský dotaz
Dobrý den pane Langře, prosím Vás o odpověď, zda pokládáte patřičné, že se v protikrizovém programu ODS neobjevil bod s potíráním plýtvání a zlodějen ve státních výdajích, které například Transparency Interntional odhaduje na nejméně 200, spíše 400 milijardů korun ročně a zda pokládáte za patřičné, že se v protikrizovém programu ODS neobjevil bod potírání lichvy, když jen o jeden jediný percentní bod snížené lichvářské úroky ze zahraničního dluhu+státního dluhu+podnikových dluhů+dluhů domácností předtavuje vyšší koupěchopnost na trhu o 40 milijardů korun ročně? Děkuji Vám za odpověď.
Langer
ODS navrhuje zvláštní zákon o rozpočtové kázni a odpovědnosti (viz Martin Kocourek na www.ods.cz). Máte pravdu v tom, že samotná obsluha státního dluhu je strašně drahá, jde o desítky miliard korun ročně. A to chceme omezit. Současně také navrhujeme, aby politici byli placeni podle toho, jak stát hospodaří. Zjednodušeně řečeno - budou-li dále dělat dluhy a ekonomika neporoste - šup s platy dolů. K rozpočtu státu by se totiž každý politik měl chovat stejně zodpovědně, jako k rodinnému rozpočtu.
Čtenářský dotaz
Dobrý den pane místopředsedo, podle majetkového přiznání z roku 2008 máte dluhy ve výši 6,3 milionu korun, včetně půjčky 1,3 milionu od ing. Ivana Kyselého. Nyní k otázkám: 1. Proč varujete před zadlužením, když jste sám zadlužený? Myslíte si, že to z Vašich úst působí důvěryhodně? 2. Domníváte se, že je správné, aby v politice působili lidé, kteří jsou velmi zadlužení? Nezpůsobují jejich dluhy to, že jsou snadno vydíratelní? 3. Vaši poslaneckou kancelář v Olomouci si pronajímáte od ing. Kyselého, který je Vaším věřitelem. Domníváte se, že Váš postup je správný? Je morální, aby poslanec splácel své dluhy prostřednictvím peněz, které mu stát dává na provoz poslanecké kanceláře?
Langer
1. Na dluhu (hypotéční úvěr) a půjčce není nic nemravného, jste schopen ho splácet. A to, zcela transparentně, jsem. 2. Nejsem vydíratelný. 3. Pronájem je zcela standardní a nijak nesouvisí s mojí půjčkou. Tu splácím z vlastních příjmů.
Čtenářský dotaz
Dobrý den. Máte zase ve své kampaniny sliby o kterých víte, že to je jen finta na voliče a že je nechcete a ani nebude plnit?
Langer
Nemáme a žádnou fintu nechystáme. Za naším programem a tím, co je v něm napsáno, si stojím. Navíc jsme se při jeho tvorbě nechali inspirovat těmi, kdo o to měli zájem a poslali nám své názory a náměty. je to Program psaný s občany.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, ve vaše programu je celá řada návrhů na podporu té či oné skupiny voličů, ale je zde zároveň jasně řečeno, že nechcete zvyšovat zadlužení a zvyšovat daně. Kde tedy na váš program naleznete prostředky? Děkuji, Milan Ceprník
Langer
Věřte, že jsme pečlivě přemýšleli, jaká opatření můžeme navrhnout, aby lidem pomohla a současně nezvyšovala nároky na státní rozpočet. Každý výdaj je buď krytý úsporami anebo jinými příjmy, které díky němu přijdou. Zcela důvěřuji kompetentnosti našich dvou expertů v rozpočtové a pracovně-sociální oblasti - Martinu Kocourkovi a Petru Nečasovi.
Čtenářský dotaz
Pane doktore, co udělá Vaše strana pro to, abych si i nadále mohl kupovat v Čechách, případně i na Moravě, normální edisonovské žárovky? Pro mne je to z vícera důvodů (včetně zdravotních) velmi zásadní otázka.
Langer
Přiznávám se, že odpověď na vaši otázku neznám. Omlouvám se, ale fakt nevím úplně všechno.
Čtenářský dotaz
1. Jaká konkrétní opatření navrhuje ODS, aby se snížil schodek státního rozpočtu. Prosil bych, abyste napsal 5 KONKRÉTNÍCH opatření či kroků (např. zvýšení DPH z 9% na 11%, jak navrhuje ministr Janota) nikoliv jen nějaká obecná tvrzení. Prosím konkrétní opatření a konkrétní čísla. 2. V případě, že ODS vyhraje volby, bude se i nadále platit 30 korun za recept? Ano nebo ne? 3. V případě, že ODS vyhraje volby, vrátíte do Poslanecké sněmovny smlouvy o umístění amerického radaru či nikoliv? 4. V případě, že ODS vyhraje volby, budete i nadále prosazovat církevní restituce v podobě, jak je připravila Topolánkova vláda, tedy ve výši 270 miliard? 5. Podporuje ODS obří zákázku ve výši 110 miliard na likvidaci ekologických škod, kterou kritizovala TI? 6. Zavede ODS školné? 7. Podporuje ODS privatizaci fakultních nemocnic či zdravotních pojišťoven? 8. Podpoří ODS další přesouvání pravomocí na "bruselskou" úroveň?
Čtenářský dotaz
Ještě tě rodná strana nespláchla, rudomodrej podvodníku ?
Langer
Děkuji vám za váš projev přízně. Věřte nebo nevěřte, ale přeji vám hezký den.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, zajímalo by mě co za špínu na politické konkurenty chystá mistr v oboru pan Langer ?
Langer
Žádnou. Asi to bude tím, že nejsem mistrem v tomto oboru.
Čtenářský dotaz
Dobrý den. Proč jste přestali být skutečně principiální pravicovou stranou a uhnuli jste doleva, do prázdnoty středu? Uvědomujete si, že se v principu od kolektivistické a etatistické sociální demokracie vůbec nelišíte? Stejně jako ona máte v úmyslu soustavně pošlapávat svobodu jednotlivce v této zemi. Nemyslíte si, že i když náhodou vyhrajete, váš přístup ničí integritu české pravice? Dnešní ODS si vyhrát nezaslouží.
Langer
Je mi líto, ale nemohu s vámi souhlasit. Od ČSSD se zásadně lišíme, a to důrazem na svobodu ve všech jejich podobách a v odmítání kolektivistických principů a myšlenek. Lišíme se svojí orientací na budoucnost, ne jako ČSSD, která stále pošilhává do minulosti. Nespolupracujeme s komunisty a ani nemáme program prakticky shodný s jejich. Jsme garantem polistopadového vývoje u nás, nechceme rušit lustrační zákon ani nekoketujeme s Ruskem jako ČSSD. Chceme-li být stranou, která je jedinou reálnou alternativou Jiřímu Paroubkovi, musíme mít ambici volby vyhrát. Ano náš program má ambici oslovit 35 - 40 procent občanů. Nicméně žádný ústup od liberálně - konzervativních principů, na nichž stojí ODS, v něm není. Jestli něco ohrožuje vítězství pravice, je to její nejednotnost. A to není vina ODS.
Čtenářský dotaz
Myslíte si, že je v ČR rasizmus a diskriminace národnostních menšin ?
Langer
Je-li otázka položena takto obecně, odpovídám rovněž obecně - nemyslím si to. S čím se, bohužel, potýkáme, jsou individuální excesy. A se stále rostoucí organizovaností některých extremistických sil. A těm musí být schopna každá demokratická země čelit. Jsem přesvědčen, že Česká republika nebude vyjímkou.
Čtenářský dotaz
Přeji Vám rychlý a bezbolestný konec.
Langer
Děkuji za přání.
Čtenářský dotaz
Dobrý den. Největším naším problémem je korupce a klientelismus. To také maximálně zhoršuje dopady krize a je velkým problémem ODS. Kdy s tím ODS začne něco dělat? Jedině pak bude volitelná i pro pravicové občany, ne jenom pro lobisty. Děkuji za odpověď.
Langer
Boj s korpucí je nesmírně složitý. A povětšinou neúspěšný, zaměřuje-li se na následky a ne na příčiny. Příčinou korupce je moc státu. Čím více o nás bude někdo rozhodovat, tím více bude korupce, Čím neprůhlednější bude rozhodování, tím více bude korupce. Náš přístup je postaven na třech P: Prevence. Průhlednost. Postih. Provedli jsem protikorupční audity, posílili pravomoci policie, ale hlavně bojovali, bojujeme a budeme bojovat s byrokracíí. A cesta je například rozvoj projektů eGovernmentu - elektronizace veřejné správy. A tam jsem udělali za tři roky více, než za uplynulých 10 let. Vím, že je to jen malý příklad, ale vzpomínáte si na fronty před Rejstříkem trestů v Praze? Za úplatek se tam prodávala místa v řadě. Od nastartování projektu CzechPoint to zmizelo. Aby ne, je-li služba, co potřebuji dostupná, rychlá a transparentní, není důvod někoho uplácet. Už jste využil služeb Czechpointu?
Čtenářský dotaz
Toliko názor snad běžného občana: Politickou scénu sleduji pravidelně, volební kampaň proto už raději nesleduji vůbec, kampaň žádné strany! Volit budu TOP 09, kdyby tato strana nevznikla, musel bych dát hlas ODS - ne z radosti a přesvědčení, ale jako pro mě nejmenší zlo. Cítím, že se tato republika dostává do velmi hlubokého morálního marasmu, lidé ztácí entuziasmus a ochotu něco pro ni udělat -jsou unavení, otrávení, vytrácí se vlastnectví. Největší podíl na tomto stavu má dle mého názoru naše politická scéna, svým konáním, vystupováním, chováním etc. - když pominu KSČM, o níž snad nemá cenu ani diskutovat, pak zejména svorně ODS a ČSSD. Otázku nemám, chtěl jsem, abyste to věděl. Pěkný den.
Langer
Respektuji vaše rozhodnutí, přesto mi dovolte vás požádat ještě o jeho zvážení. Nepřejete-li si vítězství Jiřího Paroubka, pak jediným, kdo ho může zastavit, je ODS. Hlas Miroslavu Kalouskovi ho neporazí, naopak, může mu otevřít cestu do vlády. Nikdo z nás není bez chyb. Ani já, ani ODS. Někdy v našem životě skutečně platí, že se rozhodujeme pro nejmenší zlo. Přemýšlejte prosím, jestli svým rozhodnutím, dělaným v dobré víře, naopak nepomůžete tomu, komu nechcete _ Jiřímu Paroubkovi.
Čtenářský dotaz
Po r. 89 jste byl v OF a zdálo se, že jste slušný člověk. Přoč se z vás stal zločinec, co vás k tomu vedlo?
Langer
Nevím, z čeho soudíte, že jsem tím, kým mne nazýváte. Mám čistý trestní rejstřík, dvě prověrky na stupeň Přísně tajné, můj život (včetně majetkových poměrů) je ve formulářích Národního bezpečnostního úřadu. Nemám co skrývat a ničeho nezákonného se nedopouštím.
Čtenářský dotaz
Pane místopředsedo, jsem VŠ jako Vy a spoluvlastním menší firmu. Musím Vám sdělit, že jste jeden z nejméně důvěryhodných politiků nejen ODS ale celé země.Je nás již poměrně dost a o politice se svými kolegy hovořím poměrně často, kteří ač neradi budou muset zvolit TOP stranu, protože Vy ani Váš předseda nám důvěryhodného nepředložíte již nic, co by nás mohlo zaujmout a tomu také věřit. Mějte se pěkně.
Langer
Dobrý den, váš úsudek o mně, mne netěší. Nevím, z čeho vychází. Vzhledem k tomu, že se neznáme, bude to zřejmě na základě toho, co jste si přečetl v médiích. k tomu mohu říct, že nejtěžší je bojovat se lží a pomluvou. Zejména tehdy, nemůžete.li se u soudu domoci odpovědnosti za slovo. A k volbě TOPu snad jen tolik. Nikdo z nás není neomylný a bez chyb. Jen prosím přemýšlejte, zda volbou Miroslava Kalouska paradoxně neotevíráte cestu do vlády Jiřímu Paroubkovi. TOP 09 je nepochybně možný povolební partner ODS. Ale to pouze v případě, pokud porazíme ČSSD. A při vší úctě ke kolegů z TOPu, jednou politickou silou, která je schopna porazit Jiřího Paroubka, je ODS. Přeji vám vše dobré, a věřím, že budeme mít příležitost k osobnímu setkání.
Čtenářský dotaz
Psát program s občany znamená říkat jim co chtějí slyšet?
Čtenářský dotaz
Dobry den, kdy konecne ukazete nam malym nechapavym lidem, ze reforma skolstvi, zdravotnictvi a zejmena systemu socialnich davek, potazmo duchodu je opravdu priorita cislo 1. Zatim jste zvladli podnikatele a jejich kamarady, korupcniky apod. verbez zaopatrit, ale to statu mnoho nepomuze... Dekuji
Čtenářský dotaz
Dobrý den Pane Langer, díky Vám volím ODS se stále větší nechutí, ale udělejte pro vlast aspoň jednou něco dobrého a prosaďte zákaz anonymních akcií. Je smutné, že veřejnost nemá šanci vědět komu patří třeba plzeňská škodovka transporting. Což je firma, která v Praze získala zakázku za více než 20 mld.
Čtenářský dotaz
Jak chcete bojovat proti korupci a klientelismu? Doufám, že netak, že se o ní nebude mluvit a psát. Viz heslo "Co nevidím není".
Čtenářský dotaz
Dobry den. V podstate nejen ja, ale i spousta lidi z meho okoli nevi koho volit. Jste tam totiz vsichni stejni vyzirkove eraru. Jste tak odtrzeni od reality, ze se lidi musite zeptat co mate mit v programu. A kde jsou nejake vase vize? Co je vlastne vizi ODS? Obcanska spolecnost, nizke dane, prosperita, bla bla bla... Houby. Ve skutecnosti vas zajima jen rozdelovani postu. Uvedomuje te si, ze to tak lide vnimaji a proc? Zkuste mi odpovedet: ano uvedomuji nebo: ne nevim o cem mluvite. Dekuji za vas cas.
Čtenářský dotaz
Dobrý Den Zcela nesouhlasím s článkem na tomto serveru, narozdíl od autorů jsem si program přečet celý a podrobně. A srovnal s programem ČSSD a je to jako voda a oheň. Proč ve svou kampaň také nezaměříte na poukazování vyditelných lží, jako je že zdravotní sestra platí sice stejnou a procentní daň jako vyborně vydělávající člověk, ale každy platí jinou částku a to vyrazně odlišnou. Lidé často naslouchají lidem jako je Sobotka z ČSSD a další , kteří tím matou veřejnost. Neuvažujete o mobilní reklamě a šíření vašich materiálů.
Čtenářský dotaz
Jak daleko bude od kampaně k činům?Zase budou u vešla Vaši politici se zakázkami do vlastních kapes ála Řebíček?Nedořešili jste smlouvu s občany z minulých voleb a o rovné dani se může jenom zdát.Měli jste spíše udělat inventuru toho,co jste nesplnili a pak bojovat.Už dopředu je jasné,že žádná strana nezíská 51 procent,takže z volebních slibů zůstanou pouze papírové sny.
Čtenářský dotaz
Právě jsem se vrátil z městečka strašení na Můstku. Nejenže jste tam neměli volebním program, ale jen nějaké letáky, bonbóny, propisky a samolepky, ale hlavně by nebyl nikdo schopen odpovědět, jak ODS holdá snížit schodek státního rozpočtu, když slibuje slevy na daních pro každého a nechce zvyšovat daně. To je jen prohloubení deficitu. Nebo Vy víte, kde na své sliby chcete vzít? Nebo už ani Vy svým slibům nevěříte?
Čtenářský dotaz
Největším problémem demokracie v ČR je korupce. ODS je nyní synonymem pro korupci a klientismus. Pro mě, jako podnikatele, začíná být nevolitelnou. Proč jste neudělal nic, jako ministr vnitra, v boji s uplácením? Děkuji za odpověď.
Čtenářský dotaz
Dobry den, ktere konkretni kroky udelala ODS proti korupci za dobu sve ucasti ve vlade a ktere planujete udelat, pokud k tomu v nasledujicim obdobi budete mit moznost? Prestavam verit, ze lide v ODSce mysli vazne - korupce napr. na prazskem magistrate nebo ve verejnych zakazkach v doprave je dechberouci a situace se bohuzel za vasi vlady nezmenila. Pravicova strana by mela smerovat k transparentnosti a k prime ceste od dane ci poplatku k jeho pouziti. Priklad: dalnice - vybrali jsme tolik penez na mytnem a znamkach a za to postavili tolik novych dalnic a tolik jich opravili.
Čtenářský dotaz
Jakožto liberální strana jste při nástupu k moci velmi apelovali na zeštíhlení státní správy a osekání aktivit státu. Nakonec to dopadlo tak, že bylo přijato ještě více úředníků a vnikla další místa pro trafikanty. Proč znovu přicházíte se slibem, že zeštíhlíte státní správu, když jste se přesvědčili, že to vlastně neumíte a nechcete?
Čtenářský dotaz
Proč volební program neobsahuje KONKRÉTNÍ body, jak řešit hospodářskou krizi? Chápu, že lepší neslibovat nic, než rozhazovat, ale i tak, jsem zklaman
Langer
Věřím, že až si náš program podrobně prostudujete, až se seznámíte s návrhy našeho ekonomického experte Martina Kocourka, změníte názor. Boj s hospodářskou krizí je naší prioritou a chceme navázat na protikrizová opatření přijatá minulou vládou ve spoluprací s ekonomickými experty tzv. NERVu. Více najdete na www.ods.cz. Vzhledem k tomu, že čas určený na tuto diskusi vypršel, děkuji všem, kdo psali a současně se jim omlouvám, že jsem nestačil na vaše podněty a otázky reagovat. mějte se hezky Ivan Langer
Související