Odborové centrály z oblasti dopravy začaly chystat na říjen neomezenou stávku, která by měla postihnout především železnici a pražskou městskou dopravu. Důvodem prý je hlavně absence zákona o veřejné dopravě. ČTK to sdělil mluvčí Federace strojvůdců Libor Poláček a potvrdil šéf Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík.

Zákon, na němž pracuje ministerstvo dopravy několik let, by měl především upravit vztahy mezi jednotlivými organizátory veřejné dopravy.

Důvodů pro stávku je však zřejmě více. Před více než měsícem vyjádřily odbory v dopise premiérovi Janu Fischerovi odmítavé stanovisko k otevření železnice konkurenci, odpověď premiéra je prý neuspokojila.

Pod pondělní výzvou jsou podepsáni zástupci devíti organizací, například Federace strojvůdců, Unie železničních zaměstnanců nebo Odborová organizace DP Metro. "K aktivní účasti na této stávce vyzveme i všechny ostatní odborové subjekty," píše se v pondělním otevřeném dopise premiérovi, se kterým chtějí odbory jednat.

Podle mluvčího ministerstva dopravy Karla Hanzelky se zástupci úřadu naposledy sešli s odboráři nad zákonem o veřejné dopravě před deseti dny. Zákon by měl jít z ministerstva na vládu ještě v září.

Související