Světová obchodní organizace (WTO) umožnila Brazílii uvalit na USA sankce za to, že neodstranily nelegální subvence na bavlnu. Hodnotu sankcí v podobě dodatečných cel úředníci WTO stanovili na 295 milionů dolarů.

Odvolací výbor WTO loni rozhodl, že Spojené státy nevyhověly předchozímu verdiktu a neuvedly své subvence pro pěstitele bavlny do souladu s mezinárodními obchodními pravidly. USA tím prohrály svůj spor s Brazílií, která nyní bude mít možnost obchodních sankcí. Brazílie již naznačila, že by zvýšená cla mohla uvalit na služby nebo pozastavit na svém území platnost práv duševního vlastnictví amerických firem.

Brazílie požadovala povolení k sankcím v hodnotě 2,5 miliardy dolarů (44 miliard Kč) ročně. Washington naopak trval na částce maximálně 30 milionů dolarů.

Brazílie - země velkých rozdílů - čtěte ZDE

Spojené státy jsou největším vývozcem bavlny na světě, takže subvence americkým pěstitelům významně ovlivňují světový trh. Americká bavlna se na světovém vývozu této komodity podílí asi ze 40 procent.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru