Dluhy českých domácností u bank a finančních institucí se během července proti červnu zvýšily o 9,5 miliardy korun na 942,9 miliardy korun. Za poslední rok domácnosti zvýšily své zadlužení o 127,5 miliardy korun. Vyplývá to z pondělních údajů České národní banky.

Poptávka domácností po úvěrech v porovnání s loňskem podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška citelně zpomalila. "To je výsledek nejen horší příjmové situace domácností, ale také zvyšování úrokových sazeb na úvěrech, kterým si banky kompenzují zvýšené náklady na klientské riziko," uvedl.

Domácnosti jsou nyní pro banky hlavním motorem úvěrové expanze, protože podnikové úvěrování stagnuje. Další vývoj úvěrů u domácností závisí na stavu hospodářství. "Nezhorší-li se dále dramaticky situace v ekonomice, mohl by se přírůstek objemu úvěrů domácnostem stabilizovat," doplnil Sobíšek.

Zadluženost podniků klesla

Zadluženost podniků v červenci meziročně klesla o 15,4 miliardy korun na 962,6 miliardy korun. Jednodenní vklady domácností meziročně vzrostly o 102,8 miliardy korun na 781,4 miliardy Kč. Vklady domácností s výpovědní lhůtou, mezi které patří například termínované vklady, meziročně stouply o 113,7 miliardy korun na 451,3 miliardy Kč.

Růst peněžní zásoby měřený agregátem M2 letos v červenci zpomalil na 5,3 procenta z červnových 7,1 procenta.

Dluhy českých domácností drží trend: rostou. Podnikové dále klesají - čtěte ZDE

Zadlužení českých domácností v květnu vzrostlo na 922,6 miliardy korun - čtěte ZDE

Centrální banka poskytuje tuto statistiku každý měsíc v národním měnovém přehledu. Ten se odvozuje z bilancí měnových finančních institucí, jež zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spotřební družstva.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru