Britská pojišťovací společnost Direct Line se snažila zjistit, co obsahuje brašna průměrného britského školáka. Průzkum, během něhož oslovila na dva tisíc dětí, zjistil, že hodnota věcí, které s sebou dětí nosí do školy, může dosahnout až 400 liber (přes 11 tisíc korun).

Každý druhý britský školák jde do školy s mobilem (v průměru 50 liber), každý čtvrtý má v tašce herní konzoli (cca 100 liber) a každý dvacátý se neobejde bez videopřehrávače (zhruba 100 liber).

Jak vypadá obsah plně nadité školní tašky
učebnice
psací potřeby
plastová krabice na svačiny
školní uniforma
cvičební úbor
tenisky
kopačky
mobil
herní konzole
hudební přehrávač

5 liber
5 liber
5 liber
15 liber
10 liber
25 liber
25 liber
50 liber
100 liber
100 liber

Andrew Lowe z pojišťovny Direct Line k tomu podotkl: „Všichni víme, že výchova dětí může být drahá záležitost, ovšem kvůli elektronickým hračkám mohou tyto náklady pěkně povyskočit. Stačí si uvědomit, jak často děti své věci ztrácejí.“

Představitel pojišťovny samozřejmě nezapomněl dodat, že je vhodné uzavřít patřičnou pojistku.

Češi podléhají spíše funkčnosti než módním trendům

Podle mezinárodní ankety GE Money Bank v Čechách rodiče za školní pomůcky pro své děti utratí obvykle 2500 korun a na rozdíl od většiny ostatních zemí nakupují dětem výbavu „jen“ jednou za dva roky. V cizině převažují každoroční nákupy. Za základní vybavení pro školáky bez učebnic nejvíce zaplatí rodiče v Austrálii - jednorázově v přepočtu vydají 6500 korun i více.

Češi se vyznačují dále tím, že se při nákupu školních pomůcek více orientují na funkčnost a nepodléhají tolik módním trendům. „Čím dál častěji se můžeme setkat s tím, že vedle knih a sešitů se součástí školní výbavy stává osobní počítač nebo laptop. Cena vybavení pro školáka se tak může vyšplhat i na několik desítek tisíc,“ řekla Markéta Dvořáčková, tisková mluvčí GE Money Bank.

Nejmenší výdaje na školáky ve Vietnamu

Nejméně peněz na školní pomůcky svých dětí vynaloží rodiče ve Vietnamu, nejvíce nový školní rok finančně zasáhne Australany. Zatímco Vietnamci investují do školní výbavy, vyjma učebnic, přibližně 1500 korun, Australané musí do kapsy sáhnout hlouběji a věnovat na vybavení školáka v přepočtu 6,5 tisíce korun. Tato částka ovšem zahrnuje i školní uniformu a předepsanou obuv.

Také Francouzi, Němci a Turci utratí na začátku školního roku obvykle mnohem více peněz než Češi. Výbava se u nich pohybuje kolem 5000 korun, v Čechách podobně jako na Slovensku a v Kazachstánu rodiče zaplatí 2500 korun.

Rodiče v zahraničí nejčastěji vybírají školní pomůcky podle trendů, které jsou v dané době mezi dětmi populární. Nejčastěji se dnes tedy na školních taškách a penálech objevují protagonisté High School Musical, postavičky z Disney filmů, Harry Potter či Transformers. V Čechách a například na Slovensku se rodiče nejprve orientují dle funkčnosti školní výbavy, teprve poté vybírají dle motivů školních pomůcek.