Janota v sobotu zároveň jednal s gruzínským premiérem Nikou Gilaurim o česko-gruzínských obchodních vztazích a podpoře exportu, neplánovaně se setkal i s prezidentem Michailem Saakašvilim.

"Dohoda vytváří základní právní rámec pro investiční aktivity investorů jednoho státu na území státu druhého a zabezpečuje ochranu vložených prostředků před neopodstatněnými zásahy ze strany státních orgánů," uvedl Jakob.

Dokument podle mluvčího také zajišťuje stabilitu právního prostředí. Česko ani Gruzie tak nemohou po dobu platnosti dohody změnit nebo zrušit bez souhlasu druhé strany své závazky vyplývající ze smlouvy. Dohoda o zamezení dvojímu zdanění platí mezi oběma státy už od roku 2007.

"Z pohledu aktivit České exportní banky je Gruzie na druhém místě, z pohledu projektů, které se tady realizují," řekl ČTK Janota. Banka poskytuje vývozní úvěry a další služby českým exportérům, oblíbenější než Gruzie je podle její statistiky mezi vývozci jen Rusko. V roce 2007 tak bylo Česko v Gruzii největším zahraničním investorem, český původ měla více než desetina zahraničních investic v zemi.

Podle dřívějšího Jakobova vyjádření mají české firmy šanci získat v Gruzii především zakázky na projekty v energetice, na výstavbu nemocnic nebo mají možnost privatizovat tamní elektrárny.

Český obchodní obrat s Gruzií je relativně malý, za první pololetí letošního roku mírně přesáhl půl miliardy korun. S největšími obchodními partnery má Česko obchodní výměnu o dva řády větší.