Moody's uvedla, že většina nového dluhu, který na sebe Spojené státy berou, je kryta nákupem akcií a dalších cenných papírů, což snižuje negativní dopady na státní finance.

"Poměr celkového dluhu vlády k hrubému domácímu produktu a k příjmům se prudce zhoršuje. Je také pravděpodobné, že po skončení krize bude tento poměr vyšší, než je tomu u jiných zemí, které hodnotíme ratingem Aaa," píše se ve sdělení ratingové agentury.

"Na druhou stranu je ale část rostoucího zadlužení výsledkem nákupu aktiv (investic do akcií a nákupu cenných papírů), což znamená, že dopady na čisté jmění federální vlády jsou slabší," dodala agentura.

Zadlužení Spojených států se zvyšuje v důsledku výdajových programů, jejichž cílem je podpořit ekonomiku. Vláda také investovala stovky miliard dolarů na podporu finančních institucí, především pojišťovny American International Group (AIG) a banky Citigroup, aby zmírnila obavy, že kolaps některé z nich ohrozí celý finanční systém. Vláda ale získala ve zmíněných finančních institucích majetkový podíl.


Administrativa prezidenta Baracka Obamy tento týden zvýšila odhad rozpočtového deficitu na příštích deset let o dva biliony dolarů a nyní předpokládá, že deficit se bude pohybovat kolem devíti bilionů USD. Počítá se také s vyšší nezaměstnaností, než vláda odhadovala dříve.

Spojené státy mají největší ekonomiku na světě a Moody's uvedla, že pro nejvyšší rating v případě USA hovoří i vedoucí role, kterou USA hrají ve světovém obchodu a finančních transakcích. Spojené státy mají podle agentury flexibilní trhy a prosazují režim otevřeného obchodu a finančních toků.

Úroveň zadlužení USA se rychle zvyšuje a tento stav se podle Moody's udrží zřejmě nejméně ještě v příštím roce. "Pokud by měl současný rostoucí trend zadlužování vlády pokračovat a stal by se nevratným, rating by čelil tlaku na snížení. Trend a další vyhlídky by pak byly mnohem důležitější, než konkrétní úroveň zadlužení," uvedla ratingová agentura.