Moody's uvedla, že většina nového dluhu, který na sebe Spojené státy berou, je kryta nákupem akcií a dalších cenných papírů, což snižuje negativní dopady na státní finance.

"Poměr celkového dluhu vlády k hrubému domácímu produktu a k příjmům se prudce zhoršuje. Je také pravděpodobné, že po skončení krize bude tento poměr vyšší, než je tomu u jiných zemí, které hodnotíme ratingem Aaa," píše se ve sdělení ratingové agentury.

"Na druhou stranu je ale část rostoucího zadlužení výsledkem nákupu aktiv (investic do akcií a nákupu cenných papírů), což znamená, že dopady na čisté jmění federální vlády jsou slabší," dodala agentura.

Zadlužení Spojených států se zvyšuje v důsledku výdajových programů, jejichž cílem je podpořit ekonomiku. Vláda také investovala stovky miliard dolarů na podporu finančních institucí, především pojišťovny American International Group (AIG) a banky Citigroup, aby zmírnila obavy, že kolaps některé z nich ohrozí celý finanční systém. Vláda ale získala ve zmíněných finančních institucích majetkový podíl.


Administrativa prezidenta Baracka Obamy tento týden zvýšila odhad rozpočtového deficitu na příštích deset let o dva biliony dolarů a nyní předpokládá, že deficit se bude pohybovat kolem devíti bilionů USD. Počítá se také s vyšší nezaměstnaností, než vláda odhadovala dříve.

Spojené státy mají největší ekonomiku na světě a Moody's uvedla, že pro nejvyšší rating v případě USA hovoří i vedoucí role, kterou USA hrají ve světovém obchodu a finančních transakcích. Spojené státy mají podle agentury flexibilní trhy a prosazují režim otevřeného obchodu a finančních toků.

Úroveň zadlužení USA se rychle zvyšuje a tento stav se podle Moody's udrží zřejmě nejméně ještě v příštím roce. "Pokud by měl současný rostoucí trend zadlužování vlády pokračovat a stal by se nevratným, rating by čelil tlaku na snížení. Trend a další vyhlídky by pak byly mnohem důležitější, než konkrétní úroveň zadlužení," uvedla ratingová agentura.
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru