Ekonomická nálada v eurozóně se v srpnu popáté za sebou zlepšila. Index nálady sestavovaný Evropskou komisí stoupl na 80,6 bodu z červencových 76 bodů. Údaje jsou podle agentury Reuters další známkou hospodářského oživení.

Nárůst indexu překonal očekávání analytiků, kteří počítali se zvýšením na 78 bodů. Někteří analytici se domnívají, že index musí dosáhnout 90 bodů, aby bylo možné vyhlásit konec hospodářské recese. Za růstem indexu stál zejména větší optimismus v sektoru služeb a v průmyslu. Nálada spotřebitelů se však zlepšila pouze mírně.

"Zlepšení (celkové) nálady stálo na širokých základech, což je v souladu s ukazateli v jiných zemích. Pravděpodobně budeme mít ve třetím čtvrtletí určitý malý nárůst HDP," upozornil analytik Giada Giani ze společnosti Citigroup.

Deflace ještě nezmizela z obrazovky radaru

Průzkum komise rovněž ukázal, že inflační očekávání domácností se dostala na nové rekordní minimum. "Riziko deflace ještě úplně nezmizelo z obrazovky radaru," uvedl Giani.

Spotřebitelské ceny v eurozóně v srpnu meziročně klesly o rekordních 0,7 procenta. Cílem Evropské centrální banky je přitom držet meziroční tempo růstu spotřebitelských cen těsně pod dvěma procenty. ECB nyní drží základní úrokovou sazbu na jednom procentu, což je rekordní minimum. O nastavení sazeb bude banka jednat příští čtvrtek.

"Inflační očekávání pokračují v poklesu, což posiluje náš názor, že ECB pravděpodobně nebude v brzké době sazby zvyšovat. Očekáváme první zvýšení ve třetím čtvrtletí příštího roku," uvedl analytik Sunil Kapadia ze společnosti UBS.

Hrubý domácí produkt eurozóny se ve druhém čtvrtletí snížil proti předchozím třem měsícům o pouhých 0,1 procenta, od ledna do konce března klesl o 2,5 procenta. Tempo meziročního poklesu ekonomiky zemí používajících euro zpomalilo na 4,6 procenta ze 4,9 procenta v prvním čtvrtletí.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru