Společnost E.ON od 1. října zlevní plyn pro domácnosti a maloodběratele v průměru o 4,07 procenta. Řekl to mluvčí firmy Vladimír Vácha. Konkurenční RWE oznámila ve čtvrtek zlevnění o 2,5 procenta. E.ON má přibližně 110 000 zákazníků především na jihu Čech.

Letos E.ON snížil ceny plynu pro domácnosti v dubnu o dvě procenta a v červenci o devět procent. Důvodem slevy pro 4. čtvrtletí je především klesající kurz amerického dolaru, uvedl mluvčí.

Jaký bude vývoj ceny na počátku příštího roku, Vácha nechtěl odhadovat. Podle něj se bude o ceně rozhodovat v listopadu. Bude záležet na cenách ropy a zemního plynu, které začaly růst.

Dvojkou na tuzemském trhu

Společnosti E.ON patří bývalá Jihočeská plynárenská (JČP), která ovládá asi čtyři procenta trhu, a má podíly v distribučních firmách se čtvrtinovým podílem na trhu s plynem. Zatím je koncern dvojkou na tuzemském trhu za ČEZ v elektřině a za RWE v plynu.

Český E.ON patří do německého koncernu E.ON Energie AG, který je největším soukromým poskytovatelem energetických služeb v Evropě. Plynem a elektřinou zásobuje asi 15 milionů zákazníků. Česká energetická skupina zásobuje elektřinou v jižních Čechách a na jižní Moravě 1,4 milionu odběratelů, a tím má zhruba pětinový podíl na trhu.

Kromě JČP vlastní E.ON ČR také téměř 50 procent v Jihomoravské plynárenské a více než 73 procent v Pražské plynárenské. Společně se skupinou Czech Coal provozuje ještě Teplárnu Otrokovice a Energetiku Malenovice.

Skupina RWE sníží od 1. října ceny zemního plynu pro domácnosti v průměru o 2,5 procenta. Průměrná cena od začátku roku tak klesne o více než 11 procent. Další zlevňování v příštím roce firma neočekává. RWE dodává v ČR plyn více než 2,3 milionu konečných zákazníků.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru