Čistý zisk maďarské ropné a plynárenské firmy MOL stoupl ve druhém čtvrtletí o 56 procent na 178,5 miliardy forintů (asi 16,9 miliardy korun). Společnosti, která vlastní slovenský Slovnaft, pomohly hlavně mimořádné jednorázové zisky, které vyrovnaly i pokles provozního zisku. MOL je podle tržeb největší maďarskou společností.

Výsledky překonaly i odhady analytiků dotazovaných agenturou Reuters, kteří očekávali v průměru zisk 140,7 miliardy HUF. Provozní zisk se však snížil o 12 procent na 78,8 miliardy HUF, i ten ale překonal odhady analytiků, hlavně díky lepším výsledkům divize rafinace a odbytu, která je největší součástí firmy.

MOL zaúčtoval ve čtvrtletí mimořádný finanční zisk 103,6 miliardy forintů díky posílení forintu k euru, který snížil jeho náklady na úvěry v eurech. To je téměř trojnásobek ve srovnání s loňským rokem. Další mimořádné zisky přišly ze zhodnocení investice do chorvatské společnosti INA a v souvislosti s prodejem některého majetku v oblasti plynu.

Propad rafinérských marží 

Zisk operací v oblasti rafinace a odbytu se snížil o 40 procent. Příčinou byl prudký propad rafinérských marží, hlavně u nafty. V divizi průzkumu a těžby se provozní zisk propadl o polovinu a objem produkce o 11 procent. Na propadu se podepsaly pokles cen zemního plynu a posílení forintu vůči dolaru a euru. Těžba ropy se snížila o deset procent a zemního plynu o 14 procent.

Ztráta petrochemické divize se snížila, prodej produktů však klesl o 12 procent. Divizi také poškodilo uzavření některých velkých provozů kvůli údržbě, napsala agentura Reuters.

MOL podniká na českém trhu s pohonnými hmotami prostřednictvím slovenské dceřiné společnosti Slovnaft, ve které drží 98 procent. Od roku 2007 vlastní v maďarské společnosti sedm procent akcií česká energetická skupina ČEZ.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru