Se zesnulým americkým senátorem Edwardem Kennedym se ve čtvrtek poledne místního času (18:00 SELČ) rozloučila během soukromé ceremonie v rodném sídle klanu Kennedyových na massachusettském Cape Codu politikova rodina.

Kolona s rakví senátora se poté vydala na cestu do Kennedyho rodného Bostonu, kde bude vystavena až do soboty. Plánovanou trasu kolony lemují podle agentur stovky lidí.

Nejmladší bratr amerického exprezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho, který zemřel v úterý na rakovinu, bude pohřben v sobotu. Slavnostní řeč má pronést současný americký prezident a Kennedyho politický chráněnec Barack Obama.

Příbuzní vlivného senátora se ve čtvrtek zúčastnili soukromé mše sloužené v sídle Kennedyů v Hyannis Portu. Na ceremonii se podle agentur dostavila i dcera exprezidenta Kennedyho a Edwardova neteř Caroline a jeho další neteř Eunice. Mši byla samozřejmě přítomna i vdova po Kennedym, Victoria, nebo jeho syn Patrick Kennedy, který zastává funkci senátora za Rhode Island.

Kolona vozidel poté převezla senátorovo tělo do slavné bostonské knihovny Johna Fitzgeralda Kennedyho, kterou Edward pomáhal založit koncem 70. let na počest svého zavražděného bratra. Podle médií se už nyní shromáždily u knihovny davy senátorových příznivců. Ti se s ním budou moci rozloučit během otevíracích hodin v knihovně ještě během pátku. 

Kolona při cestě do knihovny podle agentur míjela místa, která byla pro senátora nějakým způsobem důležitá. Projela mimo jiné kolem bostonského kostela svatého Štěpána, kde byla kdysi pokřtěna Edwardova matka Rose.

Minula také slavnou Faneuil Hall, bostonskou historickou památku ve starém centru metropole, kde kdysi promlouvali k Bostoňanům slavní američtí lídři včetně Samuela Adamse nebo Jamese Otise. Při průjezdu kolony kolem Faneuil Hall uhodil starosta města Thomas Menino do zvonu sedmačtyřicetkrát za každý rok, kdy Ted Kennedy působil v americkém Senátu.

Soumrak dynastie 

Senátor má být v sobotu pohřben na Arlingtonském hřbitově v blízkosti svých dvou tragicky zesnulých bratrů, prezidenta Johna a senátora Roberta.

Předtím bude za zemřelého sloužena soukromá bohoslužba, na níž by měl promluvit i Barack Obama, kterého s Edwardem Kennedym pojilo velké přátelství. Mše by se podle agentur měli zúčastnit i exprezidenti James Carter, Bill Clinton a George Bush i jeho syn George W. Bush.

Kennedyho smrt znamená soumrak jedné z největších politických dynastií ve Spojených státech a těžkou ránu pro Demokratickou stranu v době, kdy se snaží najít odpověď na výzvu prezidenta Obamy ohledně rozsáhlé reformy zdravotní péče. Právě zdravotní reforma byla Kennedyho doménou.

Demokraté proto již nyní debatují o tom, kdo by měl nahradit muže, který si v v horní komoře Kongresu odsloužil bezmála půl století.

Spekuluje se o tom, že by jej mohla zastoupit třeba manželka Victoria, ta však podle zdrojů z okolí Kennedyů nemá o tuto funkci zájem. Mezi dalšími lidmi zvažovanými v souvislosti s nástupcem zesnulého jsou ale i politici a byznysmeni, kteří nejsou s klanem Kennedyů nikterak spřízněni.

Klíčový šedesátý hlas 

Otázka křesla v Senátu, které doposud za Massachusetts zastával Kennedy, je pro demokraty velmi důležitá. Kennedyho smrt demokraty stála jejich 60. křeslo, potřebné ve stočlenné horní komoře k překonání obstrukční taktiky, tzv. filibusteru. S její pomocí mohou zákonodárci jedné strany svými dlouhými projevy zabránit hlasování. K překonání této zdržovací taktiky je potřeba právě 60 hlasů.

O Kennedyho nástupci by se podle zákonů Massachusetts mělo rozhodnout ve volbách, které by se konaly až někdy v únoru nebo v březnu příštího roku. Kennedy ale před svou smrtí napsal zákonodárcům Massachusetts.

V dopise požádal, aby v případě, že se nebude moci kvůli své nemoci dostavit do sněmovny k hlasování například o zásadní zdravotnické reformě, jmenoval guvernér státu na jeho místo prozatímního senátora. K tomu by ovšem museli zákonodárci změnit zákony, což se nelíbí například některým republikánům.