Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) by mohl pomoci obcím a lidem poškozeným letošními povodněmi částkou až 420 milionů korun. Vyplývá to z návrhu změn v letošním rozpočtu fondu, které schválila vláda a nyní o nich mají ještě rozhodnout poslanci. Sněmovna se má sejít za necelé dva týdny v úterý 8. září.

Z celkové částky by mělo připadnout 200 milionů korun na zvýhodněné úvěry a dotace obcím na opravy poškozeného bytového fondu. Dalších 70 milionů korun chce fond přesunout na zvýhodněné úvěry občanům na výstavbu nových domků. Zbylých 150 milionů korun je určeno rovněž občanům na zvýhodněné úvěry na opravy a rekonstrukce bydlení poškozeného povodněmi.

Stejné podpůrné nástroje sloužily jako forma pomoci při odstraňování následků povodní v letech 2002 a 2006, uvádí fond. Peníze chce fond přesunout z peněz na úvěry mladým lidem na bydlení. Nepředpokládá, že by kvůli tomuto opatření dostal dotaci ze státního rozpočtu nebo nějaký jiný příjem.

Lidé postiženi povodněmi dostanou až milion na nové bydlení - čtěte ZDE

Většinu povodňových škod uhradí stát, uklidňoval starosty Janota - čtěte ZDE

Letošní záplavy byly třetí nejtragičtější v novodobé historii a vyžádaly si celkem 15 životů. Dohromady způsobily škody za zhruba 8,5 miliardy korun. Od konce června, kdy intenzivní deště zvedly vodu v Moravskoslezském kraji, záplavy postupně zasáhly také sedm dalších krajů. Nejhůře bylo postiženo Novojičínsko, Jesenicko, Prachaticko, Strakonicko a Děčínsko.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru