Změny, které bude třeba udělat, nebudou populární, ale jsou nezbytné. Tak obhajuje svůj volební program stran Top 09. Ta ve čtvrtek zveřejnila svůj dlouho očekávaný volební program, ve kterém třeba navrhla, aby současný strukturální deficit veřejných rozpočtů byl v dohledném čase zlikvidován, respektive, aby již při návratu ke dvouprocentního růstu české ekonomiky bylo možné sestavit vyrovnaný rozpočet.

Strana TOP 09 nechce mimo jiné zvyšovat daně. Rostoucí schodek státního hospodaření chce zmírnit úsporami na výdajové straně. Navrhuje například snížení nákladů na provoz státu o pětinu, potírání nelegální práce, finanční spoluúčast ve zdravotnictví nebo omezení výše státní podpory na stavební spoření. Na dnešní prezentaci ekonomické části volebního programu to uvedl lídr strany TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek.

"Každý rok utrácíme ve veřejných výdajích minimálně o 80 miliard korun více, než vyděláváme. Myslíme si, že našimi návrhy lze tento rozdíl vymazat. Změny, které bude třeba udělat, ale nebudou populární," řekl Kalousek.

V rámci penzijního systému strana Top 09 plánuje prosadit vícezdrojové financování budoucích důchodů, konkrétně posílení individuální spořící složky posílené mezigenerační rodinnou solidaritou. To vytvoří možnost volby každého pojištěnce spořit část povinného pojištění individuálně a část získávat dál z průběžného systému.

Podpora v nezaměstnanosti s omezením

Strana dále navrhuje, aby podpora v nezaměstnanosti ve stávající výši a délce byla přiznána pouze těm, kteří ztratili práci bez vlastního přičinění. Kdo obdržel odstupné, nemá po dobu přiměřenou nárok na podporu v nezaměstnanosti. "Kdo sám podal výpověď, nebo byl propuštěn pro hrubé porušení pracovní kázně, měl by mít nárok na podporu pouze ve výši existenčního minima," dodal Kalousek.

Výplata podpor v nezaměstnanosti by měla být rovněž vázána na povinnost účastnit se aktivně rekvalifikačních programů, popřípadě odpracovat 20 hodin týdně veřejně prospěšných prací. V opačném případě by výše podpory spadla pouze na výši existenčního minima. Přídavky na děti by měly být nahrazeny podle strany vyšší slevou na dani na dítě u daně z příjmu fyzických osob, včetně vyššího daňového bonusu.

Daně nezvyšovat

Top 09 se také postavila proti zvyšování daní. Lze toho údajně dosáhnout jen snižováním rozpočtových výdajů. "V daňovém systému se chceme soustředit na maximální zjednodušení, zpřehlednění procesu výběru daní. Předložíme proto nový zákon o daních z příjmů, jehož obsahem bude: sjednocení základu daně pro všechny přímé odvody, vymýcení řady zbytečných a systém zatěžujících výjimek zrušení transakčních daní a v rámci rodinných vazeb (I. a II. skupina) budou občané od daně zcela osvobozeni,"dodal Kalousek.

Strana také podporuje zavedení eura, které by při navrhovaném ozdravění veřejných financí mohlo Česko mít zhruba od roku 2014.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru