Česká republika získala v rozpočtovém období let 2004-2006 z fondů EU 1,64 miliardy eur, tedy asi 41,9 miliardy korun. To představuje 98 procent prostředků, které měla na toto období k dispozici. Dosud nezveřejněné údaje tento čtvrtek na tiskové konferenci představil ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška. ČR bylo přitom v minulém období často kritizováno za pomalé čerpání dotací.

Celkové číslo získaných dotací se podle šéfa MMR ještě zvýší a může činit až 99,6 procenta. Celkově mohlo ČR za minulé období získat z bruselských fondů 1,67 miliardy eur, tedy podle aktuálního kurzu asi 42,4 miliardy korun.

Z 1,64 miliardy na 26,7 miliardy eur

Podle pravidel unie je možné čerpat dotace ještě po skončení rozpočtového období. Za roky 2004-2006 se mělo skončit posledním dnem roku 2008, ale Evropská komise tento termín kvůli krizi o půl roku posunula.

Je ale možné, že někteří příjemci dotací budou muset peníze vrátit, protože například nesplní podmínky, za kterých je získali. Podle ministra je zatím těžké odhadnout, jak velká vrácená částka bude. "Nebude to ale významné procento, spíše to budou jen promile," dodal.

V rámci projektů financovaných z dotací minulého rozpočtového období vzniklo v Česku 21 863 pracovních míst. Rekonstrukcí prošlo 30 čističek odpadních vod, k čističkám a kanalizacím bylo nově připojeno 59 544 domácností. Za peníze z unie se také nově postavilo nebo opravilo 447 kilometrů silnic a 45 kilometrů železnic. V oblasti cestovního ruchu získalo dotační podporu 274 malých a středních podnikatelů.

Aktuální rozpočtové období 2007 až 2013 je pro ČR ještě podstatně štědřejší. ČR v něm může z Bruselu získat až 26,7 miliardy eur, tedy kolem 680 miliard korun. K 5. srpnu bylo podle aktuálních údajů MMR schváleno 12 294 projektů v hodnotě 138,9 miliardy korun. Ke stejnému datu dostali příjemci dotací proplaceno 23,6 miliardy korun. MMR i odborníci rozdíl mezi celkovou hodnotou schválených projektů a proplacenými penězi vysvětlují hlavně tím, že se dotace žadatelům proplácejí až zpětně po uskutečnění projektu.

Každý třetí projekt žádající o dotace je v současnosti neúspěšný, podle Vondrušky často kvůli formálním chybám. "Je to relativně vysoké číslo. Podnikáme projekty k tomu, aby se příprava projektů zkvalitnila, aby nedocházelo během schvalování k jejich vyřazování," řekl ministr. Zabezpečení vyšší úspěšnosti projektů je podle ministra významné také jako jedno z protikrizových opatření.