Případné změny v návrhu rozpočtu na příští rok, jak ho připravuje úřednická vláda Jana Fischera, se podle šéfa sociálních demokratů Jiřího Paroubka stanou námětem voleb. Nová vláda by nicméně měla ctít kontinuitu a vycházet z návrhu ministra financí Eduarda Janoty. Novinářům to řekl Paroubek po čtvrteční schůzce s Fischerem a Janotou.

Paroubek neprozradil, jakými opatřeními Janota chce rozpočet naplnit, řekl pouze, že by podpořil progresivní zdanění a naopak, pokud se ČSSD stane vládnoucí stranou, nedovolí navyšování DPH. Od Janoty si vyžádal souhrnný materiál, dostat by ho měl v neděli.

Jednání i s Topolánkem

Fischer s Janotou se ještě před schůzkou s Paroubkem setkali v Kramářově vile také s šéfem ODS Mirkem Topolánkem. Jednání tak bylo věcnější, komentoval Paroubek fakt, že lídři největších parlamentních stran nediskutovali o rozpočtu s premiérem a ministrem financí společně. Obě schůzky trvaly zhruba půl hodiny.

"Doporučil jsem, aby ty zákony, které chce pan ministr navrhnout byly děleny, to znamená, aby se o nich dalo hlasovat zvlášť," uvedl Paroubek s tím, že o návrzích bude informovat vedení ČSSD.

Janota k tomu uvedl, že existují dvě varianty. Buď vláda předloží zákony v jednom balíku s tím, že by pak deficit rozpočtu mohl být kolem 160 miliard korun, nebo předloží návrh respektující současné zákony, v tom případě by deficit činil 230 miliard korun. Žádné podmínky nebo návrhy podle něj ze strany politiků při jednání nezazněly.

V případě, že by politické strany akceptovaly navržená opatření, vláda by chtěla balík zákonů schválit v poslanecké sněmovně ve zrychleném čtení. V opačném případě by vláda podle Janoty předložila do sněmovny k rozpočtu balíček jen jako své doporučení řešení situace.

Janota navrhl pro rok 2010 rozpočet s rekordním deficitem, který představuje asi sedm procent českého hrubého domácího produktu. Připravované návrhy mají snížit deficit o 70 miliard korun na zhruba pět procent HDP.

Zvýšení DPH na 11 procent

Ministr financí například navrhuje zvýšit dolní sazbu DPH z devíti na 11 procent a horní z 19 na 20 procent. Počítá i s nárůstem spotřební daně z benzinu a nafty o korunu na litr a se snížením výdajů rozpočtu o 40 miliard korun.

Mezi další návrhy na snížení schodku rozpočtu, které se v poslední době objevily, patří zdvojnásobení daně z nemovitosti, snížení příspěvku na stavební spoření o třetinu u všech smluv, nebo stagnace důchodů a platů ve státní správě. "Balíček vytváří vyvážený celek a řeší rozložení toho problému na celu škálu společnosti," uvedl dnes Janota.

Návrh rozpočtu na příští rok musí vláda podle zákona projednat a schválit do 30. září. Protože se ale v říjnu uskuteční předčasné volby, bude muset nová vláda po volbách zřejmě předložit návrh nový.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru