Napětí mezi piloty a vedením Českých aerolinií se stupňuje. Šéf sdružení pilotů CZALPA Filip Gaspar dostal od managementu napomenutí za údajné vynášení interních informací do médií. Jedním z posledních výstupů Gaspara byl právě on-line rozhovor na iHNed.cz. Zatímco vedení to považuje za porušení povinností a hrozí výpovědí, Gaspar hovoří o snaze umlčet kritiku ze strany zaměstnanců.

"Výkonná rada CZALPA toto obvinění zásadně odmítá, protože Filip Gaspar se jako prezident CZALPA vyjadřoval ve zmiňovaných článcích k záležitostem, které se týkají letové bezpečnosti a problematiky hromadného propouštění," píše se v dnešním prohlášení sdružení. To považuje výtku za diskriminaci zaměstnanců.

Návrh od vedení: Dvouleté neplacené volno

Piloti a další odborové organizace v posledních týdnech svou kritiku vedení prezidenta Radomíra Lašáka přiostřili. Vadí jim prodej majetku firmy a plán na propuštění až 860 lidí. Piloti také dostali od vedení návrh na až dvouleté neplacené volno.

"Je to velký problém, že manažeři byli dosazováni politicky. Ani Lašákem postavený tým neměl s leteckou dopravou žádné zkušenosti. Jednání jsou vyhrocená. Příkladem je mediálně známá kauza, kdy okamžitě po našem podpisu snížení mezd na nás křičel, že tunelujeme firmu," uvedl Gaspar na otázku v on-line rozhovoru.

Dozorčí rada však Lašáka podpořila, jeho kroky považuje za nezbytné pro přežití firmy, která v pololetí vykázala ztrátu 1,8 miliardy korun. Lašák dnes řekl, že ve firmě zůstane, dokud o jeho služby bude mít zájem majitel, tedy stát.

Odborové organizace chystají na čtvrtek k situaci ve firmě tiskovou konferenci. Je ale jasné, že jakákoli spolupráce zaměstnanců s vedením pomalu upadá i přes ochotu z počátku jednání.

"Je to (ČSA) druhá nejstarší fungující aerolinka v Evropě a pátá na světě a podle mého by ji bylo škoda položit kvůli neschopnosti managementu," konstatoval v rozhovoru on-line pro iHNed.cz Filip Gaspar.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru