Sportovně-užitková Škoda Yeti, kterou mladoboleslavská automobilka začala prodávat v červenci, získala v nárazových testech nezávislé organizace EuroNCAP maximální počet pěti hvězdiček. Shodného výsledku ve stejném testu dosáhl ze škodovek zatím pouze Roomster a nový Superb. Výsledky testu zveřejnila organizace na svých internetových stránkách.

Yeti, který nabízí až devět airbagů, získal nejlepší ohodnocení v kategorii ochrana posádky, kterou organizace ohodnotila na 92 procent. Za bezpečnost malých dětí v sedačce pak Yeti získal 78 procent, hůře však dopadla ochrana chodců, kterou organizace ohodnotila jen na 46 procent.

EuroNCAP vyzdvihuje ve své zprávě zejména ochranu, kterou poskytuje kolenní airbag na straně řidiče, kterým je model Yeti, jako druhá škodovka po Superbu, vybaven. Maximální počet bodů získal vůz také za boční náraz do překážky díky optimální ochraně airbagy.

Krční páteř v bezpečí

Yeti bodoval rovněž v takzvaných zkouškách whiplash, které určují míru ochrany krční páteře cestujících při zadním nárazu a jsou součástí hodnocení EuroNCAP teprve od letošního roku. Vůz získal v tomto testu 3,6 bodu, což je mezi jinými dosud takto testovanými vozy nadstandardní výsledek. Právě tento typ nehod je přitom typický například pro městský provoz. Automobilky proto věnují vývoji hlavových opěrek a sedaček velkou pozornost.

"Testujeme nejrůznější nastavení sedaček a vylepšujeme vlastnosti celého systému, aby zaručoval maximální ochranu. Přitom sázíme na nejmodernější technologie a nejnovější metody testování. Bezpečnost je při vývoji vozů značky Škoda jedním z nejdůležitějších aspektů," okomentoval výsledek testů Eckhard Scholz, člen představenstva zodpovědný za oblast Technického vývoje.

V Česku byl prodej Yetiho zahájen v polovině července, novinku si dosud objednalo více než 450 zákazníků. Samotní prodejci však zatím jeho prodeje příliš nechválí. Podle nich se lidé o vůz zajímají dost, s jeho koupí však váhají a řada z nich čeká na to, až firma v říjnu zavede do prodeje verzi s benzinovým motorem o objemu 1,2 litru s výkonem 77 kilowattů za 359.800 korun. Vyplynulo to z ankety mezi prodejci, kterou ČTK provedla minulý týden. Podle firmy však zájem o Yetiho stále roste. "Yeti se líbí, což potvrzují ohlasy v médiích, mezi našimi obchodníky i jejich zákazníky,U uvedl Jan Hurt, vedoucí prodeje značky Škoda pro střední Evropu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru