Chomutovská radnice mohla pochybit, když při úterních exekucích zabavovala za dluhy na poplatcích v řádech stokorun movitý majetek za tisíce. Ze zákona musí být hodnota zabaveného majetku přiměřená výši dluhu. Novinářům to ve středu řekl ochránce lidských práv Otakar Motejl v reakci na další pokus chomutovské radnice vymoci dluhy od dlužníků.

"Základním principem, který musí být při vymáhání dlužené částky respektován, je princip přiměřenosti," uvedl Motejl. "V několika případech lamentace dlužníků signalizují, že v tomto případě nelze považovat postup radnice za správný," dodal.

Například jednou z rodin, které v úterý navštívili exekutoři chomutovské radnice, byli i Evžen Bílý a jeho družka Anna Tancosová se dvěma syny a dcerou. Novinářům v úterý řekli, že městu údajně dluží 840 korun, exekutoři ale v bytě zabavili počítač, televizi a audio soupravu.

Primátorka města Ivana Řápková jakékoli pochybení odmítá. "Řídíme se občanským soudním řádem, postupujeme stejně jako například celní či finanční úřady. Zabavené movité věci musí exekutor ocenit třetinovou hodnotou jejich tržní ceny. Zabaví-li tedy například přehrávač, který dlužník zakoupil za 2000 korun a jeho tržní hodnota je nyní 1200 korun, bude oceněna na 400 korun," reagovala Řápková. Podle ní je navíc nutné zabavit věci vyšší hodnoty, než dosáhl dluh, protože je třeba přičíst náklady spojené s exekucí.

Primátorka podotkla, že exekuce jsou součástí daňového řízení. Město proto nesmí poskytnout informaci o výši dluhu jednotlivých osob. "Dlužník tak může říci novinářům cokoli včetně údaje o výši dluhu. Pravda ale bývá obyčejně jiná. Stejně jako historky, že už příští den po exekuci chtěl jít dluh vyrovnat či nějak vyřešit," doplnila.

Na exekuci má Chomutov právo

Proti samotné exekuci veřejný ochránce práv nic nenamítá, neboť ji zákon umožňuje. Obce a města mají za určitých okolností právo vymáhat dluhy na pokutách nebo na poplatcích.

Chomutovský magistrát již nespolupracuje se soudními exekutory, kteří jsou podle primátorky Řápkové vystaveni "takovému tlaku, že odstupují od spolupráce". Vedení města proto posílilo odbor ekonomiky fyzicky zdatnými zaměstnanci, kteří jsou schopni práci v terénu vykonávat.

Zabavovat budou nadále i peníze či movité věci dlužníků, kteří pobírají sociální dávky. Exekuce se však přesunuly mimo budovu magistrátu, město tak respektuje rozhodnutí soudu. Exekuce budou podle radnice časově neomezené, dlužníci s nimi musejí počítat minimálně jedenkrát týdně.

Sociální dávky jsou nepostižitelné

Chomutov se v minulosti pokusil vymoci dluhy exekucí peněz z dávek v hmotné nouzi přímo na magistrátu. Někteří příjemci dávek z řad neplatičů se proti tomuto postupu odvolali. Ústecký krajský soud jim dal za pravdu. Rozhodl, že mají nárok na vrácení peněz. Dávka v hmotné nouzi je podle odůvodnění rozsudku nepostižitelná. Chomutov verdikt respektuje, ale nesouhlasí s ním a chce se proti němu dál soudně bránit.

Také ombudsman upozorňuje, že exekutor nesmí zabavit hotové peníze do částky dvojnásobku životního minima. "Pokud exekutor někde ‘chytne‘ dlužníka, osobní prohlídkou u něj najde např. 6000 Kč, nesmí mu je zabavit. Může mu vzít jen to, co přesahuje 6252 Kč," vysvětluje Iva Hrazdílková z kanceláře veřejného ochránce práv.

Dluhy přes 240 milionů

Chomutov eviduje na 4000 dlužníků, pohledávky přesáhly 240 milionů korun. Město proto přijalo razantní opatření. Nejprve se zaměřilo na neuhrazené pokuty či poplatky, což představuje přibližně 40 milionů korun.

Exekuce jsou součástí projektu Záchranný kruh na ochranu slušných lidí před neplatiči, nepřizpůsobivými lidmi, narkomany a prostitutkami. Kromě exekucí za nezaplacené pokuty či poplatky hrozí v Chomutově dlužníkům nájemného i vystěhování do mobilních buněk na okraj města.