Umělý pták dokáže ve vodě i couvat a je vybaven trojrozměrným sonarem, který mu umožňuje se dokonale orientovat i při snížené viditelnosti. Navíc pomocí ultrazvuku může komunikovat s dalšími stroji stejného typu. Spojuje tedy obratnost tučňáka s navigačními a komunikačními schopnostmi delfína.

Má sloužit k testování úsporných a vytrvalých pohonů pro podmořské stroje a pro výzkum součinnosti skupin robotů pod vodou. Prototyp firmy Festo je dlouhý 77 centimetrů a váží necelých 10 kilogramů. Stejně jako u skutečného tučňáka mu dokonalé manévrování ve vodě umožňují nejen ploutvovité končetiny, ale také pohyby celého těla. Stroj totiž umí natáčet hlavu jakýmkoliv směrem, takže ta přebírá funkci směrového i hloubkového kormidla zároveň.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru