Vyšetřování pátečního útoku na Mirka Topolánka nyní podle břeclavské policejní mluvčí Alice Čechové pokračuje prověřováním výpovědí čtyř údajných útočníků, kteří se v pondělí přihlásili v Praze kriminalistům.

Jednou z otázek, které musí policie nyní zodpovědět, je to, kdo si útok objednal. Jeden z útočníků po pondělním výslechu novinářům naznačil, že zadavatelem by mohl být člověk spojený s občanskými demokraty. "Je tam prostě ta možnost, že to bylo ze strany nebo z organizačního týmu pana Topolánka. Nechci teď uvádět nic blíž," uvedl jeden z útočníků.

Šéf marketingu sociální demokracie Petr Dimun, podle informací úterního Práva, šířil mezi novináři zprávu, že zadavatele útočníci viděli mezi členy Topolánkova volebního týmu v tričku s nápisem "Léto s Topolem".

Sledujeme to, jako celý národ

Občanští demokraté podobné spekulace odmítají, policie ani právní zástupkyně útočníků Klára Slámová se nechtějí vyjadřovat. "Považuji to za absurdní," reagoval místopředseda strany Ivan Langer na spekulace, že útok na Topolánka objednal kdosi z ODS. "Věřím, že policie věc rychle vyšetří a postaví před soud jak pachatele, tak organizátora," dodal. "Je to nesmysl," reagoval v úterý mluvčí ODS Martin Kupka.

Podle Čechové policie nyní nechce zveřejňovat žádné bližší informace k vyšetřování. "Máme několik vyšetřovacích verzí, prověřuje se mnoho různých věcí. Není to tak jednoduché, jak to vypadá," řekla ČTK Čechová.

Policie také vyzvala všechny svědky hustopečského incidentu, aby se obrátili na policii. "Zvláště bychom uvítali výpovědi těch občanů, kterým se podařilo pořídit jakýkoliv filmový a fotografický záznam vlastního útoku a situace bezprostředně po útoku. Tyto záznamy mohou policii pomoci při objasňování," uvedla Čechová. 

Informace k případu nyní nechce zveřejňovat ani Okresní státní zastupitelství v Břeclavi. Má prý zatím jen informace z médií. "Ale samozřejmě že to sledujeme, jako celý národ," řekla ČTK okresní státní zástupkyně Anežka Forstová. V úterý ráno ještě zastupitelství nemělo od policie ani oficiální záznam o zahájení úkonů v trestním řízení. Až jej dostanou, získají břeclavští žalobci pravomoci dozorového státního zastupitelství.

Advokátka Slámová uvedla, že policisté nyní analyzují záběry z koupaliště, kde se útok odehrál. "Ten člověk by tam měl být. Jakmile se podaří odhalit jeho totožnost, budeme se moci vyjádřit konkrétněji," vysvětlila v rozhovoru pro server týden.cz. ODS by navíc podle ní měla dementovat informaci, že Topolánkovo zranění na fotografiích pochází z incidentu. "Ošetřené rány měl na čele už několik dní předtím, což dokazují záběry na jeho webu," tvrdí právnička. 

Kameny, nebo vejce, nebo obojí?

Jednou z nejasností je to, čím vlastně útočníci po Topolánkovi házeli. Svědkové a protagonisté události se v tom neshodují. Útočníci tvrdí, že házeli pouze vejce, žádné kameny. Představitelé ODS a členové volebního týmu zase od pátku hovořili pouze o kamení. Nezúčastnění svědkové tvrdili, že čtveřice útočníků použila obojí.

Incident se stal v pátek odpoledne po utkání v plážovém volejbalu na hustopečském koupališti. Předsedovi ODS způsobily házené předměty tržnou ránu na čele. Místní lidé mu ji ošetřili a Topolánek pokračoval v naplánovaném programu. Svědkové nahlásili policistům registrační značku auta a začalo pátrání po útočnících. Ti se nakonec přihlásili sami.

Pachatelé útoku tvrdí, že za házení vajec na Topolánka dostali zaplaceno. Měli prý pouze udělat rozruch, ne někoho zranit. Zadavatele popsali policii, jeho jméno nechtějí zveřejnit.