Společnost Ikea plánuje otevřít svůj největší evropský obchodní dům s nábytkem a bytovými doplňky právě v Praze.

V roce 2011 se má na pražském Zličíně, zhruba pět set metrů od stávajícího prodejního centra firmy, otevřít IkeaWest, prodejna o rozloze 35 tisíc čtverečních metrů. Včera to uvedl ředitel Ikea pro Česko, Slovensko a Maďarsko Andrew North. Nová investice na Zličíně přijde firmu podle jeho vyjádření na 2,5 miliardy korun.

Ikea nyní v Česku provozuje dva obchodní domy v Praze a po jednom v Brně a Ostravě. Nový obchodní dům v Praze-Zličíně nahradí současnou prodejnu Ikea. Ta má prodejní plochu 18 tisíc metrů čtverečních.

"Stavbu nového obchodního domu chceme zahájit v roce 2010, otevřen by měl být na jaře 2011," uvedl North. Dodal, že původní obchodní dům v Praze-Zličíně se Ikea bude snažit pronajmout jiným obchodníkům. Ikea zároveň plánuje postavit novou velkoplošnou prodejnu v Hradci Králové.

Největší prodejna společnosti Ikea v zemi funguje nyní v Brně, její prodejní plocha se po roční přestavbě za téměř 600 milionů korun zvýšila na 25 tisíc metrů čtverečních.

Společnosti Ikea ČR v hospodářském roce 2008 končícím loni v srpnu vzrostl čistý zisk na 645 milionů korun ze 464 milionů o rok dříve. Celkové tržby obchodů firmy včetně restaurací a prodeje potravin se meziročně zvýšily o miliardu korun na 6,8 miliardy korun. Švédská Ikea letos na jaře provozovala 263 obchodů Ikea ve 24 zemích světa.

Čtveřice největších tuzemských obchodních řetězců s nábytkem loni vykázala rekordní tržby 14,6 miliardy korun, které byly meziročně o 2,2 miliardy korun vyšší. Vyplývá to ze žebříčku 50 největších obchodů, který sestavila společnost Incoma Research a časopis Moderní obchod. Kvarteto největších prodejců nábytku Ikea, Asko, Sconto a Kika loni v Česku provozovalo 22 velkoplošných prodejen.

Útraty Čechů za nábytek v předchozích letech rostly a velkoplošným prodejnám zaměřeným na nábytek a bytové doplňky dávala při nákupu přednost již téměř polovina českých zákazníků.

Vedle posílení pozic v Česku plánuje Ikea expanzi i na čínském trhu. Připravuje tu dvě prodejny v hlavním městě Pekingu, jejich výstavba by měla začít v příštím roce. Důvodem je rostoucí poptávka spotřebitelů.

Pokud firma své plány realizuje, bude v čínské metropoli provozovat dva obchody. Ten první je v současnosti po základně ve Stockholmu druhým největším na světě a má rozlohu 42 tisíc čtverečních metrů. Druhý by se měl rozkládat na ploše 150 tisíc čtverečních metrů, a to včetně prodejních ploch a kanceláří, uvedl server China Retail News.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru