Rozhodnutí Obama učinil v době, kdy ministr spravedlnosti Eric Holder zvažuje, zda znovu otevřít téměř deset případů týrání vězňů zaměstnanci Ústřední zpravodajské služby (CIA).

Vysoce postavený člen Obamovy administrativy, který si nepřál být jmenován, protože program ještě nebyl oficiálně oznámen, řekl agentuře AP, že jednotka se bude jmenovat Skupina pro výslechy důležitých zadržených osob a bude na ni dohlížet Rada národní bezpečnosti (NSC).

Podle jednoho ze zpravodajských činitelů, který hovořil také pod podmínkou anonymity, CIA změnu přivítá, protože se nechce účastnit dlouhodobého zadržování.

Agentura AP uvedla, že Obamovo rozhodnutí představuje zatím nejvýraznější rozchod současného prezidenta s vyšetřovací politikou jeho předchůdce v úřadě George Bushe. Obama proti Bushovým postupům vystupoval již během prezidentské kampaně. V poslední době nicméně prohlásil, že není příliš nakloněn vyšetřování činitelů Bushovy administrativy kvůli zneužívání vězňů podezřelých z terorismu.

Právě o něm v současnosti rozhoduje americký ministr spravedlnosti Eric Holder. Kladné doporučení v téměř deseti případech již vydal etický výbor ministerstva. Doporučení se podle listu The New York Times týká hlavně případů hrubého zacházení s vězni v Iráku a v Afghánistánu.

Zatím byl stíhán jediný vyšetřovatel CIA David Passaro, jemuž byla prokázána vina za týrání vězně v Afghánistánu v roce 2003. Soud mu za to před dvěma lety vyměřil osmiletý trest.