Discovery a jeho sedmičlenná posádka, v níž bude i pětistý člověk letící do kosmu, mají na ISS dopravit zhruba 7,7 tuny zásob a vybavení. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) má pro start raketoplánu čas do 30. srpna, pak už by se Discovery musel zařadit do fronty za japonskou nákladní loď a ruský Sojuz, které k ISS mají odstartovat v září.

Start raketoplánu se má uskutečnit v úterý ráno v 7:36 SELČ, tedy v 1:36 místního času, kdy - pokud všechno půjde podle plánu - poskytne start k temné noční obloze nádhernou podívanou.

"Měl by to být efektní start," řekl v pátek Steve Payne z NASA. "Doufám, že nabídneme skvělou show." Ze sedmi misí raketoplánů, které NASA ještě chystá před stažením své letky z aktivní služby v roce 2010 nebo 2011, je nynější start Discovery posledním plánovaným na noc, dodal Payne.

K ISS letí nádrž i pás na jogging

Mise raketoplánu Discovery má trvat 13 dní a jsou během ní naplánovány tři "údržbářské" výstupy do volného prostoru. Během jednoho z nich mají astronauti vyměnit ohromnou nádrž chladícího systému, která váží stejně jako malý automobil. K ISS také odletí nový joggingový pás pojmenovaný po komikovi Stephenu Colbertovi. Ten původně chtěl, aby po něm byl pojmenován nový modul stanice, ale musel se spokojit s cvičebním nářadím.

Velitelem letu Discovery bude veterán NASA astronaut Rick Sturckow, který bude mít v posádce pět mužů a jednu ženu. Nicole Stottová, která letí do vesmíru poprvé, v šestičlenném dlouhodobém týmu na ISS nahradí Tima Kopru. Ten na stanici přiletěl minulý měsíc v raketoplánu Endeavour; Stottová se má vrátit na Zemi v listopadu.


V posádce bude také Švéd Christer Fuglesang z Evropské vesmírné agentury (ESA), odborník na fyziku částic, který pracoval pro Evropskou organizací jaderného výzkumu (CERN), ale také v ruském Hvězdném městečku pro programy vesmírné stanice Mir a Sojuz. K ISS už letěl v roce 2006, kdy absolvoval tři vesmírné výstupy trvající celkem více než 18 hodin.

Pilotem expedice je americký astronaut Kevin Ford, který se vydává na svou první vesmírnou misi. Podle České astronomické společnosti a Astronomického ústavu Akademie věd si z ní odnese jedno pozoruhodné prvenství - stane se pětistým člověkem, který překročí práh atmosféry a podívá se do vesmíru. Bude to celkem 48 let, 4 měsíce a 13 dní od chvíle, kdy do vesmíru odstartoval první člověk - ruský kosmonaut Jurij Gagarin.