Donedávna makléřům stačilo, aby se pozdě večer podívali na závěrečné hodnoty amerického trhu, a měli téměř jasno, jakým směrem se ráno vydají evropské burzy. Dnes to ale na první pohled vypadá, že směr čím dál tím více udávají čínské akcie.

Například minulý týden - ve středu ztratil index šanghajské burzy 4,3 procenta a podobně padaly i ostatní asijské trhy. Index evropských akcií DJ Stoxx 600 pak otevřel hluboko pod úrovní z předchozího dne. Pokud by se makléři řídili tím, jak skončila americká burza, vsadili by špatně. Americký index S&P totiž rostl.

Podobně se trhy chovaly i v ostatních dnech. Evropské trhy následovaly směr, který jim čínské akcie vytyčily, ve všech pěti dnech minulého týdne. Závěrečné hodnoty amerických burz přitom měli makléři v Evropě na paměti jen ve třech dnech.

"Čínský trh má stále větší vliv na ostatní burzy. A to nejen na asijské, ale i na ty v jiných částech světa," řekl listu Financial Times autor knihy Privatising China Fraser Howie, který šanghajskou burzu sleduje. "Hlavním důvodem je to, že Čína je nyní jedinou ekonomikou na světě, která rychle roste. Přispívá stále více ke světovému HDP, takže její trhy jsou pro investory mnohem důležitější," vysvětluje Howie.

Pohyb ve stejném směru

Ještě před lety se přitom čínské a západní trhy vyvíjely téměř nezávisle, často i proti sobě. Zatímco mezi lednem 2002 a prosincem 2007 šly trhy stejným směrem jen ve 45 procentech kalendářních měsíců, od ledna 2008 skončily americký index S&P 500 a šanghajský index se stejným znaménkem v 16 měsících. Oba trhy se tedy ze čtyř pětin pohybovaly stejným směrem.

A někteří investoři mají strach, že by nynější vývoj na šanghajské burze mohl předznamenat dění na vyspělých trzích. Čínské akcie totiž po raketovém růstu v první polovině roku začaly v srpnu prudce ztrácet. I když je šanghajský index stále o 60 procent výše než v lednu, od svého vrcholu ze 4. srpna už ztratil 15 procent. 

Podobný předstih už investoři znají. Než se na západní burzy vrátil začátkem roku optimismus, akcie v Šanghaji už nějakou dobu rostly.

Analytici nicméně tvrdí, že doba, kdy budou čínské akcie udávat směr ostatních trhů, ještě nenastala.

"Čínská ekonomika je velmi důležitá, ale čínské akcie bych nepřeceňoval. Tamní trh není dostatečně vyspělý," říká stratég Citigroup Robert Buckland. Význam šanghajské burzy snižuje například to, že na ni nemají přístup zahraniční investoři.

"Ráno vždy sledujeme, jak zavřel americký trh. Asijské trhy bereme v úvahu jen při velkých výkyvech. Například kdyby tam došlo k masivnímu výprodeji a trh klesl třeba o tři procenta," říká makléř společnosti BH Securities Bohumil Pavlica.

Čeští makléři mají nicméně jednu výhodu. Většina evropských trhů otevírá o něco dříve než pražská burza, a tak vlastně naskakují už do rozjetého vlaku.

Čínská vláda brzdí půjčky

Čínské akcie nyní ztrácejí hlavně kvůli obavám ze zpomalení růstu nejlidnatější země světa. Objem nových půjček, které banky pumpují do ekonomiky, totiž v červenci rekordně klesl.

Vláda chce navíc podle agentury Bloomberg zpřísnit pravidla kapitálové přiměřenosti pro banky, což by mohlo čínský trh ještě víc postrašit.

"Čína nyní vstoupila do medvědího trhu, kdy akcie prudce ztrácejí. Stalo se to hodně rychle, během dvou týdnů, takže bychom se měli trochu obávat. Ale nemyslíme si, že by akcie oslabily ještě víc," předpokládá Nigel Rendell z RBC Capital Markets. Čínské akcie se podle něj nyní obchodují za přiměřené ceny.