Čeští zemědělci letos vydělají i po započtení dotací kolem dvou miliard korun, odhaduje Agrární komora (AK). Loni podle ČSÚ dosáhli zisku 9,7 miliardy Kč. V příštím roce by se pak české zemědělství poprvé od vstupu země do EU mohlo propadnout do čtyřmiliardové ztráty, a to v případě, že nedostane žádné dotace od státu. V pořadu Otázky Václava Moravce to uvedl prezident AK ČR Jan Veleba.

"My odhadujeme, že pokud ty současné parametry nastavení cen zůstanou, ještě za pomoci dotací, tedy 6,9 miliardy Kč doplatkových přímých plateb, bychom mohli být v černých číslech něco přes dvě miliardy Kč. Což je strašně málo a což nezabezpečuje prostou reprodukci resortu," uvedl Veleba.

Ministr zemědělství Jakub Šebesta uvedl, že v letošním roce nebude resort dotace zemědělcům omezovat. "Je dost možné, že příští rok bude prvním rokem, kdy v plné výši ty platby nebudou vyplaceny, protože rozpočet na to nebude mít," dodal. Ministerstvo odhaduje, že pokud by zemědělci nedostali žádné přímé platby, tak jejich ztráta v příštím roce přesáhne tři miliardy korun.

Zemědělci se letos potýkají s poklesem výkupních cen. Zatímco farmářské ceny byly v prvním pololetí meziročně o 29 procent nižší, ceny v obchodech klesly jen o čtyři procenta, uvedl Veleba.

Nejvíce podle něj zemědělci prodělávají na mléku, jehož výkupní cena klesla pod 6 korun za litr, ale hranice nákladů je mezi 7,90 až 8,20 Kč. Druhý obrovský propad - podle Veleby dokonce "zhroucení ceny" - zaznamenali zemědělci u obilí. Výkupní cena se pohybuje na úrovni cen před rokem 1989. Například potravinářská pšenice se vykupuje kolem 2700 Kč za tunu, řekl Veleba.

Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru