Maďarské ministerstvo zahraničí se chystá informovat členské státy EU o tom, že Slovensko odepřelo v pátek maďarskému prezidentovi vstup na své území. Se slovenským postupem chce seznámit také "mezinárodní společenství" a chce ukázat, že sousední stát nedodržuje pravidla. Maďarské agentuře MTI to řekl maďarský ministr zahraničí Péter Balázs.

Slovensko se v pátek rozhodlo odepřít maďarskému prezidentovi Lászlóvi Sólyomovi vstup na své území. Hlava maďarského státu se chystala v Komárně zúčastnit odhalení sochy svatého Štěpána, který byl zakladatelem uherského státu. Svou cestu Sólyom zrušil krátce poté, co se o slovenském záměru dozvěděl.

"Je to bezprecedentní krok ve vztahu dvou spojenců, který nelze vysvětlit. Jen doufám, že hysterie vlády neodzrcadluje emoce a pocity slovenského obyvatelstva," konstatoval Sólyom s tím, že se ještě vrátí. 

Šéf maďarské diplomacie označil slovenský postup za bezprecedentní. Podle něj překročil literu i ducha norem EU. Ministerstvo zahraničí si chce pozvat slovenského velvyslance v Budapešti, aby podal k incidentu vysvětlení. Ke stažení svého velvyslance z Bratislavy se ale Maďarsko nechystá. Nebude prý používat taková drsná opatření.

Podobně reagovali také představitelé Strany maďarské koalice. "Je mi líto, že se slovenská vláda ještě nedostala na takovou úroveň, aby pochopila, že tato slavnost by nás mohla spojovat, kdybychom měli vyšší míru empatie i k této události," řekl předseda SMK Pál Csáky, podle něhož měl být na odhalení sochy pozván i slovenský prezident, kdyby nebyl přijat kontroverzní jazykový zákon.

"V schengenském prostoru takové řešení není evropského formátu, nýbrž balkánského typu," přidal se člen další strany maďarské menšiny Most-Híd Zsolt Simon. 

Csáky by byl rád, kdyby příště mohli být v Komárně prezidenti obou zemí. "Ale to by bylo třeba vyměnit vládu na Slovensku," dodal.  

Vztahy mezi Slovenskem a Maďarskem jsou dlouhodobě velmi napjaté. V poslední době je přiostřily například slovenský jazykový zákon či založení extremistické Maďarské gardy.

Páteční aféra podle Balázse nic nezměnila na tom, že "Slovensko je náš přítel ve zbrani v NATO, náš spojenec v EU a údajně sdílí ty samé hodnoty" jako Maďarsko, citovala ministra MTI.

Balázs uvedl, že jeho země by ráda podnikla kroky, které by na mezinárodním poli ukázaly, že "Slovensko plně nedodržuje tyto sdílené hodnoty".