Ústecký kraj nesouhlasí s plánovanou výstavbou dvou bloků paroplynové elektrárny v Počeradech na Lounsku. Náměstek hejtmanky Arno Fišera (ČSSD) ve čtvrtek řekl, že bloky o výkonu 440 MW by mohly znamenat zvýšení množství vypouštěných škodlivin v regionu.

Kraj podle něho požaduje, aby elektrárenská společnost ČEZ před jejich spuštěním uzavřela jinou elektrárnu v kraji.

Fišera vysvětlil, že požadavek souvisí se zhruba čtyři roky starou koncepcí, kterou Ústecký kraj přijal kvůli snižování znečištění ovzduší. Podle ní má být výstavba nějakého jiného zdroje znečištění vždy kompenzována uzavřením jiného zdroje.

Dodal, že firma ČEZ sice bloky staví jako záložní, radní se prý obávají, že by i tak mohly být v provozu dlouhou dobu a zatěžovat již tak špatné ovzduší v regionu.

20 miliard zajistí nový proud už za 4 roky

Do výstavby nové paroplynové elektrárny v Počeradech chce ČEZ investovat 20 miliard korun. Letos v červnu uzavřel smlouvu o výstavbě se společností Škoda Praha Invest. Elektrárna má začít dodávat elektřinu v roce 2013.

Mluvčí skupiny ČEZ pro severní Čechy Ota Schnepp řekl, že jsou připraveni s krajskou samosprávou o výstavbě elektrárny jednat a vše jí vysvětlit.

Dodal, že firma v Ústeckém kraji postupně utlumuje provoz v některých hnědouhelných elektrárnách, jiné modernizuje a staré bloky nahrazuje modernějšími, které produkují výrazně menší množství škodlivin. ČEZ tak podle něho podmínky kraje plní.

Podle Schneppa chce ČEZ například postupně odstavit elektrárnu Prunéřov I na Chomutovsku. Plánuje modernizaci elektrárny Prunéřov II, kde prý mají být místo současných pěti bloků jen tři.

Proti chystané modernizaci této elektrárny protestují ekologové. Aktivisté organizace Greenpeace kvůli tomu letos v červnu obsadili komín elektrárny. Podle nich firma nevyužije tu nejlepší dostupnou technologii.

ČEZ: Sever Čech se má modernizovat

Společnost ČEZ v současné době modernizuje i elektrárnu v Tušimicích na Chomutovsku a Ledvicích na Teplicku.

Paroplynovou elektrárnu chce ČEZ postavit také u Ústí nad Labem, kde záměr vzbudil veliký nesouhlas. Mnozí Ústečané se obávají znečištění ovzduší ve městě.

Jakou přesně elektrárnu a s jakými parametry by zde chtěla společnost vybudovat, ještě ČEZ neřekl, ačkoli slíbil vyjádření letos na jaře. Na rozhodnutí čeká především Ústí nad Labem, které má i komisi na posouzení záměru stavby.

Fišera řekl, že s touto elektrárnou by souhlasil v případě, že by ČEZ zajistil odstavení teplárny v Trmicích na Ústecku.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru