Počet společností, které přestaly splácet své dluhy, vystoupal letos na rekordní úroveň. Vyplývá to ze zprávy ratingové agentury Standard & Poor's (S&P). Výnosy z investic do rizikových podnikových dluhopisů přesto od ledna prudce stouply.

S&P ve zprávě uvádí, že letos neplní své závazky již 201 podniků, které si předtím došly na trh pro peníze. Jejich celkový dluh činí 453,1 miliardy amerických dolarů. Za celý loňský rok se přitom do podobných problémů dostalo "jen" 126 dlužníků s celkovým dluhem 433 miliard dolarů. Počet nesplacených dluhopisů už také překročil údaje za srovnatelné období v roce 2001, což byl zatím historicky nejhorší rok.

"Současné ekonomické podmínky poznamenané recesí a trvající nejistota na finančních trzích tlačí počet obětí mezi podniky stále výše," píše se ve zprávě S&P.

Rychle rostoucí počet nesplacených dluhopisů ale nezabránil tomu, že spekulativní dluh je nyní nejziskovějším sektorem pro investory. Ti využívají současné fáze cyklu, která umožňuje i finančně sešněrované společnosti refinancovat se ve chvíli vzestupu na trhu.

"Počet podniků, které se ocitly v platební neschopnosti, je působivý, ale na absolutní meziměsíční bázi se už postupně snižuje," říká Martin Fridson, šéf Fridson Investment Advisors. "Dává smysl, že trh nyní roste. Odráží to vysoké výnosy nových dluhopisových emisí. Trh se otevírá jako odpověď na zvýšenou důvěru v úvěrování, které může pomoci společnostem překonat dluhy s blízkou dobou splatnosti, jež mohou ohrožovat jejich solventnost," dodává Fridson.

Podle údajů britské investiční banky Barclays Capital se americké rizikové dluhopisy s vysokými výnosy (junk bonds) letos již zhodnotily o 40 procent. Celoevropský index těchto dluhopisů pak vzrostl od ledna dokonce o 63 procent.

Investoři koupili dluh na velmi nízkých "krizových" úrovních na počátku letošního roku. Věřili přitom, že předpovědi, které počítaly s vysokým počtem nesplacených závazků, se nakonec nevyplní.

Globální dvanáctiměsíční klouzavý ukazatel nesplácení dluhopisů se spekulativním stupněm se zvýšil v červenci na 8,58 procenta, zatímco v červnu činil 8,25 procenta. Podle S&P tento ukazatel - ovšem pouze pro americké podniky - vystoupá do března 2010 na 14,3 procenta. Dosavadní rekord je z července 1991 - tehdy míra nesplácení dluhopisů dosáhla 12,54 procenta.

ft.jpgAgentura S&P představila dva alternativní ekonomické scénáře. Ten pesimistický předpokládá téměř katastrofickou míru nesplácení na úrovni 18 procent, což by znamenalo problémy 255 emitentů podnikových dluhopisů. Optimistický scénář počítá s průměrnou mírou nesplácení ve výši 11,4 procenta, tedy 161 firem.

V listopadu 2007 klesl podíl nesplácených dluhopisů na 25leté minimum 0,79 procenta.

Téměř tři čtvrtiny firem, které letos nemohou dostát svým závazkům, pochází z USA - tamní trh je ale ve srovnání s ostatními nesrovnatelně větší. Z rozvíjejících se zemí je 34 podniků a 12 z Evropy.

Mezi nejznámější podniky, které se dostaly do problémů se splácením dluhopisů, patří americké automobilky Chrysler a General Motors, dále provozovatel kasin Harrah's Entertainment, francouzská videospolečnost Thomson SA či kanadský Nortel Networks.


CHRYSLER PŘIVEDL INVESTORY NA BUBEN
Dluhopisy americké automobilky Chrysler ztratily po jejím bankrotu téměř hodnotu. Problémy podniků se splácením dluhopisů raketově rostou.
FOTO: BLOOMBERG