Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá zavedení čtyřdenního pracovního týdne, takzvaného kurzarbeitu. Vláda chce dotovat firmám výdaje na mzdy v době, kdy budou zaměstnanci kvůli nedostatku zakázek na nucené dovolené. Stát tak chce zabránit rostoucí nezaměstnanosti.

„Na středeční schůzce s odboráři a zaměstnavateli jsme se dohodli, že budeme myšlenku kurzarbeitu dál rozpracovávat. Protože ale bude nutné změnit legislativu, nedokážu si představit, že systém začne platit dřív než v polovině roku 2010,“ míní vrchní ředitelka ministerstva práce Marie Bílková.

Systém, který už funguje úspěšně v Německu, má v Česku slušnou naději na zavedení. Neodmítá ho totiž ani ministerstvo financí, které na něj bude muset najít ve státním rozpočtu peníze. „Jestliže mi někdo řekne, jaké konkrétní výhody kurzarbeit přinese, nebudu proti. Nelze však pouze bez přemýšlení použít něco, co funguje v jiné zemi,“ řekl HN ministr financí Eduard Janota.

Kurzarbeit také dlouhodobě prosazují odboráři, podle kterých stát za něj zaplatí méně, než kdyby vyplácel propuštěným zaměstnancům podporu. Ve svém programu se ke stejnému kroku hlásí i ČSSD.

Podmínky fungování kurzarbeitu ministerstvo zatím řeší. Už nyní je jasné, že půjde o časově omezenou podporu všech firem, které splní určité požadavky – nebudou mít u státu dluhy a bude u nich zaručena určitá perspektiva fungování. „Kurzarbeit nemá hrát roli poslední šance firem na přežití,“ říká Bílková.

Zavedení systému by podle úředníků mělo také omezit zneužívání podpor v nezaměstnanosti.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru