Americká Komise pro termínové obchodování s komoditami (CFTC) reaguje na tlak zákonodárců, aby uzavřela "londýnskou skulinu", která americkým úřadům znemožňuje řádně kontrolovat zahraniční obchodování s americkými termínovými kontrakty, zejména s ropou. Ve čtvrtek se dohodla s britskými úřady na zpřísnění dohledu nad londýnským ropným trhem.

Podle dohody bude muset ICE napříště poskytovat údaje o obchodování lidem z americké komise inspekce a předávat jim kopie disciplinárních oznámení týkajících se určitých kontraktů.

"CFTC musí zajistit, aby americké komoditní trhy fungovaly správně a efektivně a aby na nich nedocházelo k podvodům, manipulacím a dalším zneužíváním trhu," uvedl v prohlášení předseda CFTC Gary Gensler. "Dnešní krok dává CFTC do rukou nástroje nezbytné k provádění svého poslání na poli dohledu a vynucování pravidel," dodal.

Dohoda se bude týkat všech kontraktů na ICE, které jsou a budou propojeny s kontrakty regulovanými CFTC. "Přinese to do systému o něco více transparentnosti, což je vždycky vítané," řekl analytik Barclays Capital Amrita Sen. Podle něj však v dohodě není nic, co by mělo na trh nějaký konkrétní dopad.

Na ICE se obchoduje klíčový kontrakt na americkou lehkou ropu WTI, i když objemy obchodování s ním jsou proti newyorské burze NYMEX relativně malé. Američtí zákonodárci si stěžují, že nedostatečný dohled nad ICE umožňuje ropným makléřům porušovat americká regulační pravidla, což v důsledku způsobuje prudké cenové pohyby. Fungování ropného trhu začali zákonodárci prověřovat v loňském roce, kdy ropa nejprve bez zjevných příčin prudce vzrostla až na téměř 150 dolarů za barel, aby pak na konci roku klesla až skoro ke 30 dolarům.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru