ČSSD vyloučila, že by po volbách uzavřela vládní koalici s KSČM. Paroubek tiskovým prohlášením reagoval na výroky o tom, že v případě volebního vítězství ČSSD hrozí návrat komunistů k moci. Podle něj je to vyloučeno z ideových a etických důvodů a celé téma je uměle vytvořené s cílem "odvést pozornost od toho, co zde prováděla vláda ODS v posledních třech letech". O případné tiché podpoře komunistů menšinové vládě ČSSD nic neuvedl.

Zároveň ve čtvrtek odmítl vznik velké koalice společně s ODS. "Ohrazuji se proti spekulacím médií (Mf Dnes) o velké koalici ČSSD a ODS. Taková koalice je prakticky vyloučená jak z důvodů ideových, tak především etických, kdy současná ODS představuje stranu „úzkých lobbistických zájmů“, stranu korupce," uvedl Paroubek.

"ČSSD však vždy volala po diskusi nad řešením ekonomické krize, a to již od podzimu minulého roku, kdy Miroslav Kalousek a Mirek Topolánek mluvili o ČR jako o „ostrůvku stability“, kterého se v žádném případě krize nedotkne. Jsem rád, že nyní prozřeli," dodal.

Komunisté nemají na to být u moci ještě nárok

Podle Paroubka KSČM "dosud neučinila kroky, které by ji opravňovaly ucházet se o podíl na správě naší země". Zopakoval, že se komunisté nedistancovali od své minulosti, nesouhlasí s členstvím Česka v NATO a v EU a zpochybňují soukromé vlastnictví.

Šéf ČSSD rovněž zdůraznil, že jeho strana nadále respektuje tzv. bohumínské usnesení, které jí zakazuje spolupráci s KSČM na vládní úrovni. Sociální demokraté nicméně vytvořili koalice s komunisty v některých českých regionech po loňských krajských volbách.

O tichou podporu KSČM se ČSSD opírala i v minulosti na celostátní úrovni. Za Paroubkovy vlády v letech 2005 až 2006 sociální demokraté prosazovali některé své návrhy zákonů ve sněmovně spíš s podporou komunistů než koaličních partnerů z KDU-ČSL a US-DEU.

V nepřehledné situaci bezprostředně po volbách v roce 2006, když ještě nebyly jasné přesné výsledky, předseda ČSSD rovněž tvrdil, že jeho strana dá s komunisty dohromady 101 hlasů ve sněmovně, a může tedy sestavit vládu. Po těchto volbách Paroubek také vyjednával s tehdejším předsedou lidovců Miroslavem Kalouskem (nyní TOP 09) o vytvoření společné vlády s tichou podporou KSČM. Z jednání ale sešlo kvůli odporu členské základny KDU-ČSL.