Švýcarská vláda tento čtvrtek prodala svůj devítiprocentní podíl v největší tamní bance UBS. Záměr prodat akcie deklarovala v noci na dnešek, jen pár hodin po tom, co zveřejnila podrobnosti dohody mezi Švýcarskem a USA ohledně této banky. Zájem o akcie banky byl podle informovaných lidí značný.

Zdroj agentury Reuters uvedl, že vláda v Bernu prodala asi 332 milionů akcií v ceně 16,50 švýcarského franku (CHF, asi 279,90 Kč) za kus. Za svůj podíl získá zhruba 5,48 miliardy CHF (asi 92,95 miliardy Kč). Zdroje z finančního světa sdělily, že poptávka po akciích převýšila nabídku třikrát až pětkrát.

Zisková záchrana

Dalších 1,8 miliardy franků vláda dostane jako kompenzaci za ušlý úrok z mandatorních konvertibilních dluhopisů. Transakce je tudíž pro švýcarskou vládu zisková, protože za akcie dostane více peněz, než kolik loni v říjnu zaplatila. Tehdy v rámci záchrany UBS za akcie zaplatila asi šest miliard franků.

"Prodej se dlouho očekával a když zmizí nadbytečné akcie, spolu s urovnáním sporu se Spojenými státy to zlepší celkový dojem," poznamenala analytička společnosti Execution Fiona Swaffieldová. Akcie UBS na prodej podílu reagovaly růstem a kolem poledne vykazovaly růst asi o 3,7 procenta na 17,35 CHF.

Prodej akcií UBS zorganizovaly banky Morgan Stanley, Credit Suisse a sama UBS. Akcie se prodaly na horní hranici předběžného pásma 16 až 16,50 CHF.

Švýcarská banka UBS uzavřela s USA kompromis, vydá data o 4450 klientech - čtěte ZDE

Banka UBS dál těžce prodělává - čtěte ZDE

Konec sporu s USA

Spojené státy UBS obvinily, že pomáhala americkým občanům vyhýbat se placení daní doma v USA, a požádaly ji o vydání informací až k 52 000 účtů amerických občanů. UBS ale po dohodě s Washingtonem zpřístupní informace jen k 4450 účtům.

Uzavřením sporu s UBS tažení Spojených států proti daňovým únikům zřejmě nekončí. Američané dali najevo, že mají v hledáčku další banky a finanční instituce, s jejichž pomocí mohou bohatí Američané schovávat peníze a další majetek před daňovým úřadem.

Úspěšný prodej akcií a následná reakce trhu podle švýcarských úřadů ukazuje, že situace UBS se natolik zlepšila, že banka je schopna stát na vlastních nohou a nepotřebuje pomoc státu. UBS je totiž jednou z největších obětí finanční krize, která v roce 2007 vznikla ve Spojených státech a rozšířila se do celého světa.