Přední činitelé a vládní úřady Německa a Japonska, kteří patří mezi největší světové vývozce, dnes vyjádřili pochybnosti o síle a udržitelnosti nynějšího ekonomického oživení. Posílili tak obavy z toho, že světovou ekonomiku nečeká rychlý návrat k silnému růstu, na který finanční trhy sázely v posledních týdnech.

Německé ministerstvo financí prohlásilo, že zatím není jasné, zda návrat ekonomiky k růstu má trvalejší charakter. "Navzdory rozhodně zlepšenému obrazu podávanému indikátory není v této chvíli zřejmé, zda ekonomická stabilizace zapustí kořeny," uvedl úřad. Ministerstvo poukázalo na to, že pokles počtu pracovních míst se nezpomaluje a ekonomika má nadále velké problémy.

Kritici: Německo těží jen ze šrotovného

Německo ve druhém čtvrtletí zaznamenalo překvapivý mezičtvrtletní růst HDP o 0,3 procenta, podle ekonomů však bylo toto oživení pouze důsledkem umělé vládní podpory včetně například šrotovného. Stejně se tento týden vyjádřil šéf německé centrální banky Deutsche Bundesbank Axel Weber.

Člen bankovní rady japonské centrální banky Acuši Mizuno ve čtvrtek uvedl, že oživení japonského exportu se možná na podzim zpomalí. "Globální finanční a ekonomická situace zůstává chatrná a soběstačného oživení nemůže být dosaženo bez podpory vlád a centrálních bank," řekl Mizuno. Naznačil tak, že Bank of Japan prodlouží program vykupování směnek a firemních dluhopisů v rámci takzvaného kvantitativního uvolňování měnové politiky.

Japonské hospodářství ve druhém čtvrtletí stouplo o 0,9 procenta proti předchozím třem měsícům a vykázalo první růst za pět čtvrtletí. Vymanilo se tak ze své nejdelší recese od druhé světové války. V celoročním přepočtu japonská ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla o 3,7 procenta.

Opatrné výhledy na rok 2010

Poslední anketa agentury Reuters ukázala, že očekávání ekonomů ohledně růstu zemí skupiny G7 ve třetím čtvrtletí se vylepšila, výhled na rok 2010 je však stále velmi opatrný. "Zprávy o smrti globální ekonomiky byly silně přehnané, úplné uzdravení bychom však ještě čekat neměli. Poslední údaje jsou důvodem k úlevě, nikoli k euforii," řekl hlavní ekonom banky UniCredit Marco Annunziata.

Bývalý šéf americké centrální banky (Fed) Alan Greenspan tento týden řekl, že americká ekonomika pravděpodobně ve druhé polovině letošního roku z končící hluboké recese výrazně oživí, příští rok by se však obnova hospodářského růsta mohla zastavit. Oživení je patrné zejména na automobilovém trhu a na trhu bydlení, to však bude podle Greenspana jen dočasné. Pokles americké ekonomiky se ve druhém čtvrtletí prudce zmírnil na roční tempo jednoho procenta.