Privatizace Českých aerolinií se dokončí a současný šéf ČSA Radomír Lašák zůstane ve své funkci do konce tohoto procesu. Na čtvrtečním jednání se na tom shodli ministři financí a dopravy Eduard Janota a Gustáv Slamečka. Na dotaz ČTK to sdělil ministr Janota.

Podle něho se nebudou během probíhající privatizace dělat žádné změny ve vedení firmy. Ve středu se přitom objevily informace, že někteří politici žádají odvolání prezidenta Radomíra Lašáka.

Privatizace ČSA se zásadně zkomplikovala ve středu. Aerolinie Air France - KLM oznámily, že ze soutěže odstoupily. Ve hře tak zůstal pouze jediný zájemce, konsorcium Unimex a Travel Service. Podle analytiků je odstoupení Air France-KLM velkým problémem. "To už není moc soutěž," uvedl Jan Procházka ze společnosti Cyrrus.

Konečný termín pro podání cenové nabídky je 30. září. Křeslo se pod Lašákem zřejmě zakývá až v případě, že se prodej nepovede, aerolinie zůstanou státu a nepodaří se jim vymanit ze ztráty.

Lašákův konec? Neúspěšná privatizace a přetrvávající ztráta

V takovém případě Janota hovoří o takzvaném plánu B. Management poté bude muset provést řadu změn, aby firma vymazala miliardovou provozní ztrátu. Dle Janoty by se pak do roka zhodnotila úspěšnost projektu. "To by mohlo mít případně vliv na personální změny," řekl ČTK ministr financí. Projekt záchrany firmy Lašák představí v pondělí dozorčí radě.

Jeho součástí je například propuštění 860 zaměstnanců, z velké části pilotů a letušek, omezení frekvence spojů na evropských trasách, prodej několika letadel a zrušení dálkových linek do severní Ameriky.

Lašák má v poslední době celou řadu kritiků. Bouří se proti němu například piloti, kteří kritizují prodej majetku společnosti kvůli vylepšení hospodářských výsledků. Ve středu piloti dokonce požádali o pomoc premiéra Jana Fischera. Podobně jako piloti hovoří i KDU-ČSL.

Paroubek zajedno s Topolánkem: Lašák musí pryč

Podle týdeníku Euro se o odstranění Lašáka snaží i bývalý premiér Mirek Topolánek (ODS).

Ve čtvrtek se pak k šéfovi ČSA vyjádřil i předseda ČSSD Jiří Paroubek. "Hospodářské výsledky společnosti ČSA za poslední tři roky ukazují, že vedení firmy manažersky selhalo.  Prezident a předseda představenstva ČSA Radomír Lašák by měl sám rezignovat na svou funkci," vyzval Paroubek Lašáka k odstoupení se slovy, že ve firmě dochází k procesu, "který by se dal nazvat tunelováním".

paroubkovi se především nelíbí netransparentní prodej nového cargo terminálu na letišti v Praze, nebo prodej dceřiné společnosti zajišťující catering. "V loňském roce došlo k prodeji většiny nemovitostí a pozemků vlastněných ČSA, včetně výcvikového střediska, hangáru nebo ubytovny pro zaměstnance ČSA. Byla prodána a zpětně naleasována většina letadel, které firma už dříve vlastnila," zdůraznil šéf ČSSD.

Na vině je podle něj bývalá Topolánkova vláda a exministr financí Miroslav Kalousek. "Ten byl na možné negativní důsledky těchto kroků pro úspěšnou privatizaci ČSA opakovaně upozorňován. Bohužel, Miroslav Kalousek těmto krokům přihlížel a děly se pravděpodobně i s jeho přímou podporou," obvinil Paroubek Kalouska.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru