Největší těžební společnosti na světě Rio Tinto poklesl rekordně čistý zisk, a to o 54 procent na 2,57 miliardy dolarů. Trh čekal však propad ještě větší na 2,73 miliardy dolarů. Informovala o tom agentura Reuters.

Společnost ale zůstává optimistická a do budoucna se dívá s důvěrou. Skupina zmírnila obavy ze zadlužení nedávným prodejem aktiv a prodejem akcií za 15,2 miliardy dolarů. Předpokládá, že se ve druhé polovině roku v jejím hospodaření příznivě projeví snižování nákladů.

V rámci snižování nákladů Rio Tinto propustila 16 000 lidí, což je zhruba 15 procent celkové pracovní síly. Konečné číslo propuštěných je mnohem větší, než se avizovalo v prosinci loňského roku..

"Skupina je hodně flexibilní a je schopná přizpůsobit se všemu, čemu bude trh muset čelit ještě v budoucnu," uvedl manažer Společnosti Pengana Capital Tim Schroeders.

Snížení dluhu o 40 procent

Rio Tinto proto počítá s tím, že bude za celý rok vyplácet dividendu. Koncern ve zprávě dodává, že snížil čistý dluh téměř o 40 procent.

"Rio Tinto je nyní silnější a my se můžeme dívat do budoucnosti s velkou sebedůvěrou," řekl výkonný šéf společnosti Tom Albanese.

Klíčovou výzvou je pro Rio Tinto vyřešit spor s čínskými ocelárnami o ceny železné rudy, která mu přináší nejvyšší zisk. Situaci komplikuje napětí s čínskou vládou po zatčení čtyř zaměstnanců v Šanghaji kvůli podezření z korupce.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru