Na Slovensku od března příštího roku podraží tvrdý alkohol. Vláda dnes schválila návrh ministerstva financí a zvýší se spotřební daň z lihu. Příjmy státního rozpočtu a rozpočtu obcí mají za hospodářské krize podpořit i změny v pravidlech provozu hazardních her, mezi něž se zařadí i karetní poker.

Základní sazba spotřební daně z lihu by se měla od března zvýšit na 1080 eur za hektolitr (27.690 Kč) ze současných 939,38 eura. Podle původního návrhu ministerstva měla být nová sazba o 40 eur nižší.

Od roku 2006 se zdanění lihu nezměnilo

Zdanění lihu se na Slovensku neměnilo od roku 2006. Vyšší sazba daně má státu přinést v nejbližších letech desítky milionů eur navíc.

Příjmy rozpočtu mělo původně zvýšit i zavedení nové daně na nešumivá a neperlivá vína. Ta měla být 33,2 eura na hektolitr. Vláda ale tento návrh neschválila a takzvané tiché víno bude mít nadále nulovou daň.

Kabinet schválil i návrh ministerstva, aby se mezi hazardní hry zařadil i stolní poker. Provozovatelé hry mimo kasína mají za každý stůl odvádět státu měsíční poplatek 200 eur nebo 1500 eur ročně. Novinkou v zákoně o hazardních hrách je finanční záloha, kterou budou muset vkládat jejich provozovatelé.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru