Meziměsíčně produkce ve stavebnictví v červnu propadla o 3,3 procenta v celé EU a o 1,1 v zemích platících eurem. V květnu meziměsíční propad činil dvě procenta u eurozóny a 2,5 procenta u EU. Informoval o tom evropský statistický úřad Eurostat.

V ročním srovnání největší propad zažilo Švédsko (-16,6 procenta) a Slovinsko (-15,8 procenta). Ze zemí, u nichž mají evropští statistici data za letošní červen k dispozici, stavební výroba stoupla pouze v Německu (o 1,2 procenta) a Polsku (o 0,6 procenta).

V ČR meziroční propad podle údajů Eurostatu činil 0,8 procenta a na Slovensku 2,4 procenta.

Pozemní stavitelství ČR v problémech 

Stavební výroba ve stálých cenách klesla v ČR za první pololetí 2009 meziročně o 4,8 procenta. Pozemní stavitelství se propadlo až o 11,7 procenta. Inženýrské stavby ale naopak rostly o 16,4 procenta. Čísla na tiskové konferenci oznámil Český statistický úřad (ČSÚ).

Počet stavebních povolení se za pololetí snížil o 7,7 procenta. Orientační hodnota stavebních povolení byla od ledna do června meziročně menší o 4,9 procenta. Ještě před rokem přitom oba ukazatele rostly.

Bytová výstavba stále v útlumu, klesla o 21,2 %. Developeři přesto začínají stavět - čtěte ZDE

Pozemní stavitelství, které tvoří hlavně výstavba budov, tvoří podle vrchního ředitele sekce produkčních statistik ČSÚ Josefa Vláška většinu stavební produkce. Jeho pokles tak bude dál stahovat dolů stavebnictví jako celek. "I kdybychom do inženýrského stavitelství narvali cokoli, zlomit pokles pozemního stavitelství nedokáže," řekl.
 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru