Pražskou burzu zasáhla nečekaně velká ztráta těžební společnosti New Wolrd Resources (NWR) a tuto středu zamířila směrem dolů. V klesajícím trendu se držely i ostatní evropské burzy.

Podle Michala Zachara z Patria Direct NWR v jednu chvíli ztrácela deset procent až na cenu 129 korun, tam se ale našlo pár odvážlivců, kteří NWR zvedli na závěrečných 136,77 Kč.

Největší dopad na dění na pražské burze podle Josefa Němého z Komerční banky měly ztráty bankovních akcií. Erste Bank oslabila při prodejním tlaku z Vídně bezmála o tři procenta na 681 korun, minima dne našla na 669 korunách. Podle makléře Patria Finance Martina Stuchlíka se tak dělo bez významnějších zpráv, pouze kvůli vybírání zisků. Komerční banka přišla o 1,83 procenta na 3480 Kč.

Dařilo se naopak akciím Pegasu, které posílily o 3,2 procenta na 418 Kč a nepatrně si polepšily také akcie sítě autobazarů AAA Auto a operátora Telefónica O2.

NWR ve dvojnásobné ztrátě, než čekali analytici

Těžební společnost New World Resources, majitelka černouhelné firmy OKD, v prvním pololetí skončila se ztrátou 41,44 milionu eur (1,1 miliardy korun) z meziročně srovnatelných 189 milionů eur (4,9 miliardy korun). Tržby společnosti meziročně klesly zhruba o polovinu na 484 milionů eur. Uvedla to ve středu společnost.

Ve druhém čtvrtletí letošního roku skončila společnost se ztrátou 39,3 milionu eur. Trh čekal téměř poloviční ztrátu 20 milionu eur.

"Podmínky na trhu byly po celou první polovinu letošního roku pro NWR těžké. Prudký pokles výroby oceli ve střední Evropě vedl ke snížení poptávky po našem koksovatelném uhlí i koksu," uvedl předseda představenstva NWR Mike Salamon.

Dodal, že trendy tržní poptávky po uhlí zůstávají stále nejisté a prodej energetické divize by mohl proběhnout ve druhé polovině roku nebo na začátku roku 2010.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru