Věřitelé společnosti Chrysler LLC žalují německou automobilku Daimler AG z podvodu odebrání majetku v hodnotě miliardy dolarů před prodejem americké automobilky v roce 2007 investiční společnosti Cerberus Capital Management, to znemožnilo uspokojit požadavky majitelů nekrytých úvěrů.

Bankrotový soudce Arthur Gonzalez minulý týden povolil věřitelům podat žalobu u federálního bankrotového soudu v Manhattanu. Mluvčí Daimleru v té době uvedl, že akce věřitelů je bezvýznamná.

Daimler se podle svých slov staral o Chrysler devět let. Poté prodal kontrolu za vysokou ztrátu firmě Cerberus. Daimler v rámci dohody prominul Chrysleru vnitropodnikový dluh dvě miliardy USD (36,2 miliardy Kč).

Podle věřitelů Daimler věděl v roce 2006, že fúze s Chryslerem byla neúspěchem. Rozhodl se proto omezit své spojení s Chryslerem, aby nebyl zatížen jeho dluhem. Předtím však zorganizoval "podvodné transfery" majetku Chrysleru.

Daimler koupil Chrysler v roce 1998. Nepodařilo se mu však spojit masové značky firmy se svojí luxusní značkou Mercedes. Cerberus získal kontrolu v americké automobilce koncem roku 2007.

Chrysler v dubnu požádal o ochranu před věřiteli. Soudce Gonzalez umožnil Chrysleru vymanit se z bankrotové ochrany v červnu díky transakci, v rámci které získal nad třetí největší automobilkou v USA provozní kontrolu italský Fiat.

Prodej Chrysleru financovala a řídila americká vláda. Většinu v nové automobilce vlastní fond zdravotní péče napojený na odborový svaz United Auto Workers. Fiatu patří 20 procent a americké a kanadské vládě zbývajících 12 procent akcií, napsala agentura Reuters.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru